تبلیغات
دکتر صاحباری - نکاتی که در موقع مصرف داروی کورتون باید بدانیم و رعایت کنیم:
دکتر صاحباری
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


این وبلاگ به پاسخدهی سوالات رایج در مورد بیماری های روماتیسمی و شیوه درمان و عوارض آنها و راههای پیشگیری از عوارض و ابتلا به بیماری های شایع جامعه کنونی مانند آرتروز و پوکی استخوان می پردازد

مدیر وبلاگ : دکتر مریم صاحباری
نظرسنجی
وبلاگ پیش رو چقدر در پاسخ دهی به سوالات شما مفید است؟
داروی کورتون که به صورتهای مختلف تزریقی و خوراکی و گاه مالیدنی برای درمان بیماری ها از آن استفاده می شود. از دید من دارویی است که باید به آن احترام گذاشت و به آن تعظیم کرد ، زیرا در موارد بسیاری باعث نجات جان بیماران می شود. کار این دارو این است که در مواردی که سیستم ایمنی بدن از کنترل خارج شده و برعلیه خود بدن فعالیت می کند (توضیخ این قسمت در مبحث روماتیسم چیست داده شده است)، با روش های متعدد سعی می کند تا سیستم ایمنی را به وضعیت خود آگاه کند و آن را به مسیر مستقیم بیاورد. در عین حال که مصرف این دارو برای درمان بسیاری از بیماری ها ضروری است و باعث نجات جان بیمار می شود ، عوارض مهم شناخته شده ای نیز دارد که باعث نگرانی بیمارمی شود و گاه باعث عدم همکاری وی در مصرف دارو. باید بدانیم که در مواردی که این دارو دردرمان بیماری شما ضروری شناخته می شود باید در مصرف آن همکاری لازم با پزشک معالج خود را داشته باشید و درعین حال برای کاهش عوارض و یا کنترل آن  نیز شما و پزشکتان نهایت تلاش را انجام دهید.

در این جا به این عوارض و راههای پیشگیری از آن می پردازیم. قبل از آن تذکر میدهم که این عوارض در همه بیماران و به یک شکل ظاهر نمی شود. گاهی بیماری با مقادیر بالای دارو علامتی ندارد و گاه بیماری با مقادیر کمتر از عوارض دارو شاکی است. اما اکثر این عوارض در دوز های بالا تر از 30 میلیگرم پردنیزولون در روز ظاهر می شود

1. یکی از عوارض شایع پردنیزولون حتی با مقدار کم و البته در اکتر موارد در مقادیرزیاد، احساس اضطراب ، بیخوابی ، حواس پرتی و بی قراری و لرزش دست است. این مشکل را با پزشک خود درمیان بگذارید. کاهش اندک مقدار دارو. افزایش فاصله مصرف با زمان خواب، مصرف دم نوش های گیاهی آرام بخش و یا یک داروی آرام بخش موقع خواب ، درک این موضوع که این حالت مربوط به دارو است ونگرانی ندارد به حل مشکل کمک می کند.

2. گاه حالت افسردگی و یا سرخوشی و حالت های خلقی مختلف به بیمار دست می دهد که با تنظیم دوز و کاهش آن و در موارد ضروری تجویز دارو های آرام بخش مشکل حل می شود

3.  افزایش اشتها و افزایش وزن عارضه شایع و اجنتاب ناپذیر مصرف دارو هست. این مسئله بسیار بیمار را ناراحت می کند. در مورد اینکه چگونه وزن کم کنیم در حالی که کورتون مصرف می کنیم بطور جداگانه و کامل در مبحث جداگانه ای توضیح داده ام که توصیه می کنم آن را مطالعه کنید. به خاطر بسپارید که کورتون اشتها را خیلی زیاد می کند پس کنترل آن سخت است و با نخوردن حل نمی شود. بلکه باید دم دست شما مواد کم کالری برای رفع حس گرسنگی باشد. مثل عناب ، سویا کم نمک ، هویج ، تکه های گوجه فرنگی ؛ میوه های کم شیرین و غیره باشد تا حس گرسنگی رفع شود. پیاده روی و ورزش بسیار مهم است.

4. تغییرات پوستی مثل افزایش جوش های صورت و تنه ، افزایش رویش موهای زائد، و ایجاد ترک های قرمز روی بدن . برای جلوگیری از جوش ها استفاده از صابون های ضد جوش مثل NOBACTER ، محلول های ضد جوش و یا کرم های مخصوص مثل َAcne derm، شستشوی بدن و صورت بطور روزانه با لیف های پنبه ای و یا نخی ، رعایت رژیم غذایی حذف مصرف شیرینی و چربی ها و آجیل و مصرف بیشتر میوه و سیزی و در تهایت خواب مناسب و مشورت با متخصص محترم پوست به رفع جوش کمک می کند. برای موهای زائد نگران نباشید با اصلاح مشکل را رفع کنید تا با  کاهش دارو مشکل بر طرف می شود. کرم های ضد ترک پوست  ویا مرطوب کننده شاید از ترک پوست بکاهد، جلوگیری از چاق شدن خیلی مهم است. این خط ها به مرور کمرنگ و غیر قابل روئیت می شود. گاها کبودی بدن با ضربه های کوچک و یا کبودی خودبخودی نیز دیده می شود. در محل خونگیری کبودی های بزرگ دیده می شود که از عوارض مصرف دارو است . اگر مشکل کاهش پلاکت و یا اختلال انعقاد خون از قبل نداشته اید مهم نیست.

5. احساس ضعف در اندام های تحتانی مثل بلند شدن از زمین و یا بالا رفتن از پله ، با مقادیر بالای دارو ایجاد می شود. انجام حداقل نیم ساعت پیاده روی در روز از این عارضه جلوگیری می کند. و با کم کردن دارو کم کم رفع می شود.

6. پوکی استخوان عارضه مهم و خاموش این داور است . یادآور می شوم پوکی استخوان درد ندارد و اینکه شما مرتب آن را با آرتروز اشتباه می گیرید باعث سردرگمی شما می شود. این عارضه با یک قرص کورتون در روز که برای حداقل یک ماه تجویز شود ایجاد می شود. در 6 ماه اول مصرف دارو بیشترین از دست دادن تراکم استخوان اتفاق می افتد. پس پیشگیزی از آن از ابتدای مصرف کورتون طولانی مدت توصیه میشود. تکمیل ذخایر ویتامین D بدن با راهنمایی پزشک معالج ، مصرف لبنیات به مقدار کافی، مصرف مکمل های کلسیوم و ویتامین D ، مصرف داروهای اختصاصی درمان پوکی استخوان ، داشتن فعالیت فبزیکی مثل پیاده روی ، همه و همه در پیشگیری از این عارضه موثر است. انجام تراکم سنجی  به توصیه پزشک و با فواصل یک تا دوساله برای پیگیری وضعیت درمان مهم است.

7. درد معده و احساس سوزش و سنگینی معده ، از عوارض شایع و مهم به علت عدم تمایل بیمار به ادامه مصرف دارو است. بخصوص اگر کسی از قبل مشکل معده داشته است.  تجویز همزمان داروهای معده مفید است. رعایت رژیم غذایی مناسب برای معده ، پرهیز از مصرف غذاهایی که باعث تحریک معده می شود مثل نوشابه ها و فست فود و در موارد لزوم بررسی توسط متخصص گوارش لازم است. خود کورتون به تنهایی باعث خونریزی معده نمی شود . ولی مصرف همرمان مسکن های دیگر به کورتون بسیار خطرناک است.

اگر زمانی دچار دل درد شدید شدید ؛ حتما سریعا به پزشک خود و یا اورژانس بیمارستان مرجعه کنید.

8. ایجاد آب مروارید و یا تشدید آن ، از عوارض کورتون است اما نوع آب مروارید باعث مشکل شدید بینائی نمی شود.

8. اندازه گیری فشار چشم سالانه توصیه می شود. اگر آب سیاه دارید حتما از قبل به پزشک معالج خود بگوئید.

9. افزایش احتمال عفونت ها ، رعایت بهداشت ضروری است. از حاضر شدن در محل های شلوغ و با تهویه کم ، مثل ملاقات در بیمارستان ،پذیرفتن ملاقاتی و روبوسی کردن با آنها، سینما و … در مدت مصرف مقادیر بالای کورتون حدالامکان بپرهیزید. مصرف میوه های حاوی ویتامین C ، روغن ماهی ، عسل و ژل رویال که تا حدودی سیستم ایمنی را تقویت می کند در مدت مصرف این دارو توصیه می شود. چون تب و علائم عفونت با کورتون به خوبی ظاهر نمی شود. ضعف ، بی حالی ، لرز، گلودرد و سوزش ادرار را نادیده نگیرید.

10. واکسن های آنفولانزا را می توانید بزنید ولی اثربخشی آنها کمتر است. اگر قبل از شروع دارو آنها را زده باشید بهتر است. واکسن های زنده ضعیف شده ، ممنوع است. اگر فرزند شما از واکسن فلج اطفال خورده است باید مدت حداقل یک تا دوهفته ازوی دوری کنید و با مدفوع وی تماس نداشته باشید.

11. گاه در مقادیر خیلی زیاد و مصرف طولانی مدت داروی کورتون سر استخوان هایی مثل ران دچار اسیب می شود. درد در موقع راه رفتن ولنگش از علائم آن است. مراجعه به موقع به پزشک باعث تشخیص به موقع و انجام اقداماتی است که تا حدودی مانع پیشرفت علائم می شود. به خاطر داشته باشید که این علامت مدتی بعد از قطع دارو هم اتفاق می افتد . پس در صورت مشاهده چنین علائمی به موقع مراجعه کنید.

12. افزایش فشارخون با مقادیر متوسط تا بالای کورتون رویت می شود. رعایت رژیم بی نمک، فعالیت قیزیکی روزانه ، مصرف داروی ضد فشارخون ، مهم است. در زمان مصرف کورتون حداقل هر 2 هفته یک بار فشارخود راچک کنید.

13. افزایش قند خون . در بیماران دیابتی نیاز به مصرف بیشتر داروهای کاهنده قند خون و در بیماران غیر دیابتی توجه به علائم افزایش قند ضروری است پرنوشی ،  پرادراری ، تشنگی و خشکی دهان  مهم است. به تناوب هم قند خود را چک کنید. قند بعد از غذا مهم تر از قند ناشتا است.

14. افزایش چربی خون هم از عوارض دارو است و پرهیز غذایی و فعالیت فیزیکی مناسب خوب است.

14. بهم خوردن قاعدگی ، نامنظمی و یا قطع آن از عوارض دارو است که با کاهش دوز دارو این علائم برطرف می شود.

15. ورم اندام ها مثل ورم پشت پا هم از عوارض دارو است که با رعایت رژیم کم نمک و با تجویز پزشک معالج مصرف بعضی از داروهای کاهنده ورم، رفع می شود.

16. و اما قطع دارو. از آنجا که مصرف این دارو در طولانی مدت باعث وابستگی بدن به آن می شود. قطع ناگهانی آن بسیار خطرناک است. باعث افت فشار و بیحالی، کمبود یون های ضروری بدن و .. و عود شدید بیماری می شود. پس لطفا بدون هماهنگی با پزشک خود دارد را سرخود دست کاری نکنید. در مواردی که بیشاز یک ماه از مصرف دارو گذشته باشد معمولا قطع درارو به آهستگی و با :اهش تدریجی دارو انجام می شود.

17. در موارید که در حال کاهش مقدار دارو هستیدو بیماری شما کنترل است و تنها از علائمی مثل تشدید دردهای مفصلی و استخوانی  رنج می برید (به هر دلیلی که کورتون می گیرید از بیماری های پوستی تا روماتیسم دردهای مفصلی موقع قطع دارو دیده می شود) می توانید از استامینوفن تا عادت کردن بدن به کاهش دارو استفاده کنید. اگر علائم کنترل نشد شاید لازم باشد سرعت کاهش مقدار دارو آهسته تر شود.

نوع مطلب : درمان، عوارض، پاسخ سوالات رایج ، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 25 شهریور 1392
چهارشنبه 27 دی 1396 11:10 ب.ظ
من می توانم اطلاعات خوبی از پست های وبلاگ شما پیدا کنم.
چهارشنبه 27 دی 1396 06:10 ب.ظ
سلام من 26سالمه و به دلیل کاهش و افت پلاکت خون به دکتر مراجعه کردم ایشون فوق تخصص خون و از دکترین خوب کشور هستن ولی متاسفانه زیاد به سوالات ما جواب نمیدن بنده چن روزی بیمارستان بستری بودم و و آزمایشات زیادی دادم من جمله نمونه مغز استخوان که دیروز جوابشو بردم پیش دکتر و گفتن که کل آزمایشام پسالمه اما پلاکتام همون 70هزاره و دکتر گفتن که قرصمم 5روز 5روز کاهش بدم ممنون میشم بگید وضعیت من چجوری لطفا اگه امکانش هست توضیح بدین ممنون
چهارشنبه 13 دی 1396 04:19 ب.ظ
با سلام
آیا داروهای متو ترکسات و هیدروکسی کلروکین سولفات حاوی کورتون هست یا خیر؟؟؟
برای درمان آرترید روماتوئید برایم تجویز شده است!!!
یکشنبه 12 آذر 1396 11:09 ق.ظ
سلام. مدتی است که بخاطر لک های فرورفته در صورتم ،بیماری لوپوس تشخیص داده شده وحدود 2.5 است که داروی هیدروکسی کلرکین سولفات مصرف می کنم ولی تقزیباً از دوهفته پیش ریزش موهایم به شدت زیاد شد و موهایم رو به کچلی است . چکار باید بکنم؟ آیا موهایم دوباره رشد خواهد کرد؟
جمعه 12 آبان 1396 07:38 ب.ظ
در کار، کار عالی!
دوشنبه 3 مهر 1396 10:34 ب.ظ
سلام.قرص پردنیزلون نیم و هیدروکسی کلروکبن سولفات برای روماتبسم ۱۲ساعتی داده اند.و بچه هم شیرمیدهم.نوزادم سه ماهشه.آیامیتونم به بچم شیربدم؟
یکشنبه 12 شهریور 1396 04:21 ب.ظ
جمعه 10 شهریور 1396 10:26 ق.ظ
Hi to all, as I am really keen of reading this web site's post
to be updated on a regular basis. It includes nice data.
دوشنبه 16 مرداد 1396 04:31 ب.ظ
Hi, after reading this awesome piece of writing i am as
well glad to share my experience here with friends.
سه شنبه 10 مرداد 1396 07:38 ب.ظ
Fastidious replies in return of this matter with solid arguments and describing
all concerning that.
سه شنبه 13 تیر 1396 06:26 ق.ظ
سلام من چند سال است آلرژی شدید دارم هیچ دارویی جواب نمیدهد بغیر از پردنیزولون 2 ماه است روزی 1 عدد مصرف میکنم قند خون وچربی خونم رفته بالا میخواستم ببینم راه حل جدیدی برای ورمان آلرژی وجود دارد؟
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 03:52 ب.ظ
If some one wishes to be updated with hottest technologies afterward he must
be visit this web site and be up to date all the
time.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 11:46 ق.ظ
Keep this going please, great job!
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 08:10 ق.ظ
I know this website presents quality dependent posts and extra information, is there any
other web site which gives these information in quality?
یکشنبه 24 اردیبهشت 1396 10:26 ب.ظ
Thanks for ones marvelous posting! I really enjoyed reading it, you are
a great author. I will be sure to bookmark your blog and will eventually come
back in the future. I want to encourage yourself to continue your great posts, have a
nice morning!
سه شنبه 5 اردیبهشت 1396 01:42 ب.ظ
سلام من 25سالم قرص پردنیزولون 5دوتا صبح یکی 5عصر میخورم یکساله ولی قدرت ندارم چیکهر کمم نفسم میگیره
یکشنبه 20 فروردین 1396 01:30 ق.ظ
Unquestionably consider that that you said. Your favourite
reason appeared to be at the internet the easiest
factor to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed
while folks consider worries that they plainly do not know about.
You controlled to hit the nail upon the top and outlined out the whole thing with no need side
effect , other folks could take a signal. Will likely be again to
get more. Thank you
دوشنبه 9 اسفند 1395 07:13 ب.ظ
سلام وقت بخیر من ۲۱ سالمه چند ساله که لوپوس دارم پردنیزولون و هیدروکسی کلروکلین مصرف میکنم اخرای بارداریم‌هست درسته میگن که کسی کروتون مصرف میکنه بی حسی رو بدنش تاثیر نداره لطفا جوابش رو برام بفرستید رو ایمیل ممنون میشم
چهارشنبه 27 بهمن 1395 11:06 ق.ظ
با سلام و احترام
پدرم حدود 10 سال است که روزی 5 گرم کورتون مصرف میکند . روز به روز شکم شان بزرگ تر میشود و پاهایشان به شدت ورم دارد. خواهشمند است راهنمایی فرمایید چه طور میتوانند این مشکلات را کاهش دهند.
با سپاس
دوشنبه 27 دی 1395 09:46 ق.ظ
سلام خانم دکترمادرمن به مدت40 روز براب درمان روماتیسم در بیمارستان قائم مشهدزیر نظرشمابود.دراثر بهبودی نسبب مرخص شد.اما بعداز کمترازیک ماه دست چپ شون ملتهب شدو بیرون ریخت که تشخیض زونا داده شد مجددادربیمارستان بستری شدن درحال حاضر توانایی حرکتی و عضلانی ندارن و چند روزه قند خونشون بالای400 و چشمشون خارش داره .ممنون میشم راهنمایی مون کنید .
یکشنبه 5 دی 1395 11:12 ق.ظ
من حدود 4 ساله که پردنیزولون مصرف میکنم که نزدیک یکساله نصف قرص شده الان چگونه کاهش بدم وتا کی باید کاملا قطع کنم ممنون از پاسخی که می دهید
چهارشنبه 3 آذر 1395 05:45 ب.ظ
سلام. 32ساله و متاهل هستم.برای بارداری خواستم اقدام کنم که دچار تیروییدیت شدم. دکتر علت این تیروییدیت رو عامل ویرورسی بیان کرده. و از نیزوپرود5استفاده میکنم. البته هر دوهفته مقدار دارو رو کم میکنم. یه سوال داشتم بعد از قطع دارو و انجام ازمایش اگر ازمایش من سالم بود و مشکلی نداشت میتونم برای بارداری اقدام کنم. یا فعلا توصیه نمیشه. و ایا ممکن است بعد از این بهبودی دوباره دچار تیروییدیت شوم؟؟و سوال دیگر اینکه ممکن است این ویروس از راه دندانپزشکی به من انتقال داده شده باشد چون این بیماری و تورم گلو دقیقا حین انجام معاینات دندانپزشکی ایجاد شد. ممنون
دوشنبه 24 آبان 1395 09:14 ب.ظ
با سلام من یه هفته است پود چاقی که توش قرص دیدم و فکر میکنم قرص دگزا و یا سیپرو هتادین بود گذاشتم کنار از یه هفته قبل تا الان که استفاده نمیکنم هر شب سردرد شدید دارم خواهش میکنم راهنمایی کنین ممنون
سه شنبه 27 مهر 1395 09:43 ب.ظ
بإسلام وخسته نباشید من خانم متاهل٢٨ساله هستم ١٣روز.روزی یك عدد راكوتان٢٠میل میخورم ولی دوسه روزه احساس میكنم جلوچشمام سیاهی میره امروز خیلی حالم بد شد فشارمو كه گرفتم١٥بودایادارو رو ادامه بدم یاكلا قطع كنم یا یك روز درمیان بخورم خواهش میكنم فوری فوری راهنماییم كنید مرسی
سه شنبه 27 مهر 1395 09:43 ب.ظ
بإسلام وخسته نباشید من خانم متاهل٢٨ساله هستم ١٣روز.روزی یك عدد راكوتان٢٠میل میخورم ولی دوسه روزه احساس میكنم جلوچشمام سیاهی میره امروز خیلی حالم بد شد فشارمو كه گرفتم١٥بودایادارو رو ادامه بدم یاكلا قطع كنم یا یك روز درمیان بخورم خواهش میكنم فوری فوری راهنماییم كنید مرسی
پنجشنبه 15 مهر 1395 08:10 ب.ظ
سلام ۱۵ سالمه حدوده ۱ ماهه ک از راکوتان استفاده میکنم دکترم گفته روزی ۱ بخورم ولی نتیجه ای نگرفتم. الان روزی ۲ تا میخورم میخواسم ببینم چیکار کنم وضعم خیلی خرابه نتیجه هم نمیگیرم
چهارشنبه 31 شهریور 1395 05:36 ب.ظ
سلام. بنده 23سالمه.همه روشها واسه رهایی از جوش رو امتحان کردم و نتیجه نگرفتم و یه سری از داروها خییییییلی چاقم کردن. الان 75کیلو هستم با 165تاقد. میخوام همزمان با راکوتان قرص چربی سوز مصرف کنم. ایرادی نداره؟؟؟؟
دوشنبه 15 شهریور 1395 07:33 ب.ظ
باسلام
من 30سالم هست و دید چشم چپم ویکماه پیشش یکباره رفت باازمایشات و ام ار ای اول ام اس حدث زدن اما بعدش با 6دوز 250میل کورتون برام درشش روز تزریق کردن.بعدشم قرصشو خوردم دهتا و کم کم دوز,کمشد وقطع.الان صبحا بااسترس شدید بیدار میشم و خیلی چاق شدم وحتی بادوقدم راه رفتن خیلی خسته میشم و بچه دوقلو هم دارم ک ورزش برام سخته بمحض ورزش یا پباده روی چشمام سیاهی میره لطفا بهم کمک
یکشنبه 7 شهریور 1395 05:34 ب.ظ
سلام من حدود ٢سال از كرمی برای جوش و جای جوش استفاده میكردم به تازگی متوجه شدم این كرم كورتون داره٣هفتست كرمو قطع كردم پوستم به شدت قرمز و جوش زدم خیلی ناراحتم نمیدونم چكار كنم دكتر پوست رفتم یه عالمه كرم بهم داده ولی هیچكدوم تاثیری نداشت لطفا كمكم كنید
یکشنبه 7 شهریور 1395 05:30 ب.ظ
سلام من حدود ٢سال از كرمی برای جوش و لكهای جوش استفاده كردم به تازگی متوجه شدم این كرم كورتون داره ٣هفتست كه كرمو قطع كردم پوستم به شدت التهاب داره و پر از جوش شدم تورو خدا كمكم كنید من ٢٢سالمه
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی