تبلیغات
دکتر صاحباری - چگونه یک پروپوزال خوب بنویسیم؟
دکتر صاحباری
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


این وبلاگ به پاسخدهی سوالات رایج در مورد بیماری های روماتیسمی و شیوه درمان و عوارض آنها و راههای پیشگیری از عوارض و ابتلا به بیماری های شایع جامعه کنونی مانند آرتروز و پوکی استخوان می پردازد

مدیر وبلاگ : دکتر مریم صاحباری
نظرسنجی
وبلاگ پیش رو چقدر در پاسخ دهی به سوالات شما مفید است؟
در مورد نوشتن پروپوزال خوشبختانه اخیرا دانشکده کارگاههایی برگزار می کند که هر چند من از محتوای آن دقیقا مطلع نیستم ولی تصورم با توجه به حضور مدرسین خوب و برنامه ریزی دانشکده این است که مفید خواهد بود. و توصیه من به دانشجویان این است که در این کارگاهها شرکت کنند.

روی صحبت من بیشتر با دانشجویان بالینی است که به علت کشیک ها و حجم زیاد مطالب برای مطالعه و آزمون های متعدد معمولا تمایل و اطلاعات کافی برای نوشتن پروپوزال ندارند.و اما تجربیات من در مورد نوشتن یک پروپوزال خوب ، نکات عملی در بعضی قسمت های آن که به نظر من و در داوری هایم بیشترین نقطه ضعف در آن به چشم می خورد.: با یک مثال شروع می کنم که متوجه شوید

1. انتخاب موضوع:

اگر موضوع را خودتان انتخاب می کنید، وقتی با کلیات موضوع به توافق رسیدید مثلا  می خواهید در مورد نقش  مصرف ویتامین D در  درمان بیماری آرتریت روماتوئید تحقیق کنید.

قدم اول: یک جستجوی مناسب در پاب مد ، گوگل اسکولار و اسکوپوس با کلمات کلیدی عنوانانتان ،به نکات زیر توجه کنید: بسیار مهم است که درست جستجو کنید تا با یک خروار مقاله غیر مرتبط که توی اسم نویسنده  حرف D دارد مواجه نشوید

یک مثال از نحوه زدن کلمات کلیدی برای جستجو در پاب مد:

(treatment OR therapy OR clinical trial)AND(RA OR rheumatoid artirits)AND(VitD OR 25OHD OR 25(OH)D)

کاپیتال بودن حروف و جای پرانتز و فاصله کلمات مهم است. می توانید در اینترنت روش های جستجو در هر سایتی را بیابید و درست جستجو کنید.

تعداد مقالات مرتبط ، سال مقالات اخیرا چاپ شده در این زمینه ، مقالات  مروری که (systematic review OR metaanalysis)  در این زمینه وجود دارد که حرف آخر را زده باشد وجود دارد یا خیر؟

اگر مقالات قدیمی است و یا تعداد ی  مقالات مروری در این زمینه وجود دارد که به نتیجه گیری مشخصی رسیده موضوع شما قدیمی است و برای چاپ مقاله آن با مشکل مواجه می شوید.

موضوع خوب موضوعی است که مقالات مربوط به آن اخیر باشد. یک و یا دوسال اخیر ، در آخر مقالات سوالاتی بدون پاسخ و مربوط به موضوع مطرح شده باشد و موضوع مورد نظر سوال مهمی را جواب بدهد. مطالعه شما بسته به نوع موضوع می تواندگذشته نگر و یا آینده نگر باشد. ولی نوع موضوع جدید باشد. مثلا به بیماران RAویتامین D بدهید و فعالیت بیماری آرتریت روماتوئید را بررسی کنید و یا بیمارانی که این بیماری را داشته اندو کلسیم D  با دوز مناسب خورده اند را با بیمارانی که داروی کلسیم-D را نخورده اند مقایسه کنید . بسته به نوع موضوع وقت و علاقه شما می توان انواع مطالعات را طراحی کرد.

اگر موضوع انتخاب نکرده اید و بر عهده استاد گذاشته اید راجع به موضوع پیشنهادی تحقیقات گفته شده را انجام دهید و نتایج را با استادتان در میان بگذارید و یا تکه جذاب تر و جدید تر موضوع را از بین کلیات موضوع انتخاب کنید.

ب- همیشه هدفی محدود و مشخص و واضح انتخاب کتید ، روش قدیمی بررسی هزار تا چیز در یک مطالعه برای مطالعات اینده نگری که شما در وقت محدود و حجم کم انجام می دهید، به نتیجه ای نمی رسد. مثلا  جمله تکراری که عادت دارید در قسمت سوالات بنویسید، تفاوت پاسخ درمانی در زن  ومرد به داروی خاصی ، در حالی که مطالعه پایلوت است و تعیین نکرده اید از هر جنسی چند تا مریض می گیرید و بعد در بین 30 تا مریضتان 2 تا فقط مرد در می آید؟! بهتر نیست بگویید از ابتدا برای جلوگیری از مخدوش شدن مطالعه همه بیماران را زن انتخاب می کنیم؟ و یا اگر واقعا هدف فوق برایتان مهم است از ابتدا 15 زن و 15 مرد در هر گروه انتخاب شود؟

 ج-  قدم بعدی تعیین یک چک لیست برای خودتان است که به سوالاتی اختصاص دارد که در مورد موضوع شما مطرح است.  مثلا  در مورد موضوع اشاره شده

1. تعداد مقالات مرتبط موجود

2. نوع مطالعات مرتبط موجود با تعداد آن : کلینیکال تریال  (.تعداد.) ، مقطعی بررسی ویتامین D در بیماران کنترل شده ونشده(.تعداد) ، گذشته نگر فعالیت بیماری در بیماران درمان شده و نشده (……) ، مقالات مروری (..)

3. انتخاب مقالاتی که برای مطالعه کامل باید در نظر بگیرید و پروپوزال را بر اساس آن بنویسید: دو دسته مقاله در این زمینه مهمند : مطالعات جدیدی که در مجلات معتبری چاپ شده باشند. شما می توانید اسم مجلات معتبر در رشته مربوطه را از استاد خود و یا با تعیین ایمپکت فاکتور آن از  توضیحات مجله پیدا کنید. دسته دوم مقالات مرتبطی که بیشترین ارجاع را داشته اند. که . برای  انتخاب  این مقاله ها در گوگل اسکولار به  دنبال مقالهای مرتبط با موضوعتان که بیشتر از همه سایت شده است بگردید.

3. برحسب نوع مطالعه ای که شما در نظر گرفتید ( مثلا کلینیکال تریال ) تعداد بیمارانی که درهر مطالعه  مربوط به روش شما  انتخاب شده به تفکیک ثبت شود مثلا مطالعه A: 30 بیمار 30 شاهد، مطالعهB : 40 بیمار 60 شاهد و

نوع داروی داده شده و دوز آن در هر مطالعه (مثلا VitD 3, D2 or D1 ) ، مدت زمان فالوآپ ، تعریف هدف مثلا رسیدن به بهبود کامل و یا نسبی ، تعیین عوارض ، تعیین رضایت بیمار که بهتر است هدفی را هنوز نقاط ابهام بیشتری از آن باقی است انتخاب کنید. و شرایط ورود و خروج به مطالعه در هر مطالعه ای. از آنجا که اهمیت این موضوع بسیار زیاد است برای شما مثالی می زنم.  مقاله ای با موضوع ذکر شده را داوری می کردم ، نویسنده مقاله به اینکه چه بیمارانی از مطالعه حذف شده بودند اشاره ای نکرده بود. در حالی که عوامل مختلفی در سطح ویتامین Dبدن موثرند . مثلا BMI ، بعضی ها معتقدند ویتامین های محلول در چربی در افراد سنگین وزن سطح خونی کمتر و لی ذخایر بالاتر دارند چون در چربی های بدن می نشینند و در مقابل بعضی ها معتقدند به علت حجم توزیع بالای چربی این دسته ویتامین ها، افراد با وزن بالابه نسبت لازم کمتر از این ویتامین ها در دسترس  دارند. در هر صورت بین سطح سرمی این ویتامین و چاقیارتباطی موجود است که چه مستقیم باشد چه معکوس باید گروههای مطالعه از لحاظBMI با هم جور باشند. یا اگر بیماری دو هفته قبل از ورود به مطالعه یک آمپول ویتامین D 300000 واحدی زده که سطح این ویتامین در بدنش با فردی که  این کار رانکرده یکسان نیست. حالا فکر کنید شما دو بیمار را که یکی دیروز آمپول زده و سطح سرمی بالایی دارد با فردی که یک سال است آمپول نزده و سطح سرمی پایین دارد فقط یک بار از لحاظ تورم مفاصل با هم مقایسه کنید و هر دو مفصل متورم داشته باشند. حالا 1 ماه به بیماری که آمپول نزده روزی یک قرص 400ویتامین D بدهید و باز معاینات را تکرار کنید و به این نتیجه برسید که  بعد یک ماه دادن ویتامین Dتاثیری در این فرد نسبت به شاهد نداشته ، غافل از اینکه شاهد یک آمپول قبل مطالعه زده و کلا سطح سرمی خیلی بالاتری از بیمار مورد مداخله شما داشته است! و اگر الان  نتیجه بهتری از درمان بدون ویتامین در مقایسه با بیمار مداخله شده دارد ، دلیل بر این نیست که قرص های ویتامین D اثر ندارد. بلکه دلیل بر این است که دوز بالاتری از قرص برای درمان موثر بوده که شما از آن غافلید‼‼ پس می بینیم تهیه پرسش نامه ای برای شرایط ورود و خروج و تعیین دقیق معیارهای انتخاب نمونه بسیار بسیار مهم است.

متاسفانه در سیستم ما رسم بر این است که دانشجو به خاطر وقت کم ، حوصله کم و عجله زیاد یک هفته ای پرورپوزال (البته اگر بشود اسمش را گذاشت پروپوزال؟! ) می نویسد و بعد دو سال دنبالش می دود که چرا نتیجه ها برعکس هایپوتز است؟چرا  مقاله چاپ نمی شودو چرا اصلا به نتیجه نمی رسد.

باید بپذیریم که برای اینکه کار موفقی انجام شود با صرف هزینه و وقت کمتر که نتایج قابل چاپ خوبی داشته باشد بهتر است فرصت زیادی صرف نوشتن یک پروپوزال کامل شود. از افراد صاحب نظر خواست که آن را با هوشمندی داوری کنند و اصلاحات را انجام دا د. حالا با خیال راحت کارتان را انجام می هید و اگر نتیجه ای بر خلاف هایپوتز بدست آوردید نیز می توانید تا حدود زیادی مطمئن باشید که نتیجه شما درست است زیرا نقاط ضعف مطالعات قبلی را نیز رد کرده اید.

 

ج- حالا چک لیست خود را چک کنید و ببینید که ایده خود شما که در مطالعات مرتبط به آن پرداخته نشده چیست؟ مثلا اگر دادن ویتامین ِD ، بدون اندازه گیری قبل و بعد از درمان بوده شاید بیمارانی که به درمان جواب نداده اند به علت مشکلاتی مثل سطح پایین ذخایر بدن در ابتدای ورود به مطالعه و یا داشتن سوئ جذب و یا علل دیگر در پایان مطالعه علی رغم درمان ویتامین به سطوح سرمی مناسب نرسیده اند. پس شما در مطالعه خود سطح سرمی قبل و بعد از درمان را چک میکنید و بیمارانی را که به سطح سرمی نرمال رسیده اند، جدا تحلیل می کنید. چک لیست را یک هفته ای به تناوب مرور کنید، با افراد صاحب نظر بحث کنید، ایده های جدید را به آن اضافه کنید. و قسمت روش کار مطالعات را خوب مرور کنید تا روش شما چیزی از مطالعات قبلی کسر نداشته باشد.

د- برای تعیین حجم نمونه در حضور استاد آمار وی را روشن کنید. اگر شما او را راهنمایی نکنید معمولا افراد غیر پزشک نمیدانند که کدام قسمت مقالات قبلی برای تعیین حجم انتخاب شوند . مثلا اگر مطالعه ای اثر متوترکسات را با سولفاسالازین مقایسه کرده از آن جا که اثر متوترکسات از قبل ثابت شده است حجم کمتری  لازم است. باید مطالعات کاملا مربوط و قوی را رانتخاب کنید . هدف اصلی خود ار تعیین کنید و بخواهید حجمی برای پاسخ به سوال اصلی شما تعیین شود نه سوال های فرعی

ذ- حالا تا این جا شما  قسمت مروری بر متون و روش کار که دوقسمت بسیار مهم پروپوزال است آماده کرده اید.

ر-  برای عنوان پروپوزال یک عنوان کلی که شامل هدف کلی کار شما و هدف اصلی آن باشد را انتخاب کنید و همه اهداف را در آن نگنجانید

ز- قبل از ارسال پروپوزال هدف به زبان انگلیسی را با یک فرد وارد به زبان انگلیسی چک کنید

ژ-  در قسمت مروری بر متون خود حالا مقالات معتبر و مرتبطی را انتخاب کرده اید و نکات کلیدی آن را بسته به موضوع انتخاب کرده اید به ترتیب می نویسید مثلا :

مطالعه دکتر .. وهمکاران که در سال 2013 در مجله اکسفورد روماتولوژی چاپ شده و در این مدت کم 5 بار به آن ارجاع شده است.40 بیمار RA و 40 شاهد سالم انتخاب شده اند. فقط بیماران تازه تشخیص داده شده و خانم انتخاب شده اند. رژیم درمانی پایه . بوده است.  00000 ویتامین به هر بیمار و پلاسبو حاوی …… به شاهد داده اند. هدف اولیه پاسخ بعد سه ماه و هدف بعدی پاسخ بعد 6 ماه بوده است. برای تعیین فعالیت بیمار از معیارACRاستفاده شده است.. پاسخ به درمان شامل 60 % در شاهد و 80 % در بیمار با تنیجه معنی داردیعنی ویتامین موثر بوده است. نقاط ضعف مطالعه . و نقاط قوت این بوده است.

از مطالاعات با نتایج متناقض با هم حتما استفاده کنید. د ر آخر تحلیلی بر این تناقضات با نظر خود بنویسید که چرا این ها متناقض هستند. مثلا اقای الف این موضوع را درنظر نگرفته نتیجه این شده است

حالا ضرورت انجام تحقیق را و سوالات بی جوابی که مانده است و شما می خواهید جواب دهید بنویسید. امیدوارم علتش فقط اینکه در منطقه ما انجام نشده ! نباشد!

ص- روش اجرای طرح بر اساس چک لیست کامل است و شما باید به این نکات توجه اساسی کنید: حجم نمونه در هرگروهی که می گذارید، روش نمونه گیری، روش جمع آوری اطلاعات کامل توضیح داده شود. در مورد اندیکاسیون های ورود و خروج به تفضیل توضیح دادم ، واقعا در شان شما نیست که معیار های خروج را می نویسید افرادی که رضایت به انجام مطالعه نداشتند.! این ها مطالب علمی است که باید در جلوی هر کدام در پرانتز بنویسید که چرا این مورد معیار ورود است. مثلا در موضوع اشاره شده فردی که نارسائی کلیه دارد چون کلیه محل تبدیل ویتامینِD3  به نوع فعال ویتامین D است و در این مرحله این کار انجام نمی شود پس دادن ویتامین Dمعمولی در وی اثری ندارد از مطالعه حذف می شود. ِ به این صورت باید نوشته شود. یا مدت زمان فالوآپ بیماران باید یک دلیل منطقی داشته باشد اگر ویتامین D رابه عنوان یک داروی تعدیل کننده ایمنی در نظر می گیرید باید حداقل یک زمان سه ماهه به  بیمار بدهید و بعد یک ماه ننویسید تاثیر نداشت.

ض در مورد روش های آماری و انتخاب تست های مناسب این جا چیزی نمی نویسم و لی توصیه می کنم که با متخصص آمار مشورت کنید و کل پایان نامه را  به تفاوت های بی اهمیت سن و جنس دو گروه در دهک های مختلف اختصاص ندهید. اطلاعات پایه بسیار مهم است و باید هدفمند تهیه شود. ولی تست های تخصصی برای نتیجه گیریکامل کمی و پاسخ به سوالات اصلی خود را  انتخاب کنید.

ط-  برگه رضایت نامه بیمار را طوری بنوییدکه وی کاملا به عنوان یک فرد ناآشنا به پزشکی متوجه منظور شما شود و متوجه علت انجام تحقیق نیز بشود.

می توانید یک شماره موبایل مخصوص این کار به بیماران بدهید ( یک گوشی ساده ویک سیم کارت ایرانسل مخصوص این کار تهیه کنید) و به آنها آموزش دهید اگر سوالی و یا مشکلی داشتند و شما را پیدا نکردند با پیامک برایتان پیغام بگذارند و شما نیز پاسخگوی آنان در اوقات فراغت باشید

ظ-  بیمارانتان را تفهیم کنید که در مدت مطالعه شما برای دریافت دارویی دیگر با شما مشورت کنند. مثلا اگر بیمار روز قبل از معاینه به علت درد به درمانگاهی مراجعه کند و یک بتامتازون بگیرید و به شما نگوید! نتیجه کار خود را ارزیابی کنید!

ط-  مجلاتی به نام clinical trial, Hypothesis روش های اجرای طرح های تحقیقاتی را چاپ می کنند و شما می توانید چند نمونه بخوانید و استفاده کنید، سایت Proquest نیز پایان نامه ها ی دانشگاههای معتبر دنیا را چاپ می کند که می توانید از آن استفاده کنید.

ظ-  با روش فوق خودتان متوجه شده اید که حالا قسمت اهداف و فرضیات و سوالات تحقیق نیز آماده است.

در نهایت توصیه من به شما این است که به جای اینکه دنبال یک پروپوزال آماده بگردید و روی فکر کس دیگری کار کنید ویانوشتن آن را به شرکتی واگذار کنید خودتان مدتی وقت بگذارید تا مغز شما در تحلیل علمی پرسش های منجر به پاسخ های اساسی تعلیم یابد . نوشتن پروپوزال از دید من خودش یک بخش بزرگ آماده شدن شما و تبدیل مجدد من وشما به همان فرهاد کنجکاو کودکی است که حالابزرگ و با تجربه شده ومی خواهد  سوالی را پاسخ دهد.

نوع مطلب : دانشجویان من، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
جمعه 5 مهر 1392
شنبه 25 شهریور 1396 10:09 ق.ظ
I have been browsing online more than 4 hours
today, yet I never found any interesting article like yours.
It is pretty worth enough for me. In my view,
if all site owners and bloggers made good content as you did, the internet will be a lot
more useful than ever before.
جمعه 10 شهریور 1396 01:33 ب.ظ
With havin so much content do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My site has a lot of unique content I've either written myself or
outsourced but it seems a lot of it is popping it
up all over the internet without my authorization. Do you know any ways to help stop
content from being stolen? I'd really appreciate it.
دوشنبه 16 مرداد 1396 05:38 ب.ظ
When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added
I get four e-mails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service?
Many thanks!
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 03:17 ق.ظ
Heya! I understand this is kind of off-topic however I needed to ask.
Does building a well-established website such as yours take a
lot of work? I'm brand new to running a blog but I do write in my diary on a daily basis.
I'd like to start a blog so I will be able to share my experience and thoughts online.
Please let me know if you have any recommendations
or tips for new aspiring bloggers. Thankyou!
یکشنبه 20 فروردین 1396 09:17 ب.ظ
you're in reality a good webmaster. The web site loading speed is incredible.
It sort of feels that you are doing any distinctive trick.
Moreover, The contents are masterpiece. you've performed a magnificent process on this matter!
چهارشنبه 25 آذر 1394 07:20 ب.ظ
مثل همیشه رسا و دوست داشتنی
یکشنبه 30 شهریور 1393 09:55 ب.ظ
از مطالب بسیار مفید وبلاگتان متشکرم استاد
سه شنبه 17 دی 1392 12:56 ق.ظ
به شاگردی چنین استادی مفتخرم
دکتر مریم صاحباری
شاید شما آخرین شاگرد من باشید! از آنچه زمان بر ما میگذراند بیخبریم. امیدوارم موفق و موید باشید
پنجشنبه 7 آذر 1392 05:42 ب.ظ
با سلام و خسته نباشید ممنون از بیان شیوا و روان شما....خیلی قشنگ و خودمانی بود احساس کردم سر کلاسم و استاد داره با اون متانت خاصش داره تدریس میکنه ارادتمندم
دوشنبه 8 مهر 1392 09:15 ب.ظ
باا تشکر از استاد محترم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی