تبلیغات
دکتر صاحباری - بیماری فیبرومیالژی
دکتر صاحباری
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


این وبلاگ به پاسخدهی سوالات رایج در مورد بیماری های روماتیسمی و شیوه درمان و عوارض آنها و راههای پیشگیری از عوارض و ابتلا به بیماری های شایع جامعه کنونی مانند آرتروز و پوکی استخوان می پردازد

مدیر وبلاگ : دکتر مریم صاحباری
نظرسنجی
وبلاگ پیش رو چقدر در پاسخ دهی به سوالات شما مفید است؟
بیماری فیبرومیالژی چیست؟

این بیماری جزو دسته "دردهای مزمن" طبقه بندی می شود . بیمار مبتلا به این بیماری احساس درد منتشر و پراکنده در عضلات بدن دارد در ضمن اینکه نقاط حساس در لمس در نقاط منتشری از دسته های عضلانی احساس می شود. بیمار همراه دیگری نیز دارد که شایعترین آن شامل موارد  مقابل است:  بی خوابی ، خستگی در تمام طول روز ، حالت های استرس، افسردگی هیجان بیش از حد ،  دل درد یبوست و یا اجابت مزاج بیش از حد ، احساس درد در مثانه، درد فک و سخت باز شدن آن ؛ گاها علائم شبیه آنفولانزا و سردرد. معمولا این بیماران به علت این درد های کلافه کننده بارها به پزشک مراجعه کرده اند و وقتی پیش من می آیند چندین نایلون محتوی عکس و آزمایش دارند. البته تجربه شخصی من این گونه نشان می دهد که این افراد نسبت به سایر بیماری ها خیلی هم حساس تربه علائم خود هستند و در مقایسه با بیماری های دردناک دیگر مانند AS اصرار بیشتری به انجام آزمایشات مکرر و تصویر برداری های مکرر دارند. بیشترین شیوع سنی این بیماری 30 تا 55 سال است و خانم ها بسیار بیشتر از آقایان مبتلا می شوند. شاید علت آن زمینه خود بیماری است و این نوع وسواس از حالت های روحی همراه بیماری است و مطمئنا علت عمده آن درد عذاب آور و عدم باور دیگران به بیمار بودن این افراد است بخصوص خانواده.

آیا تست تشخیصی خاصی برای این بیماری وجود دارد؟

متاسفانه تست تشخیصی خاصی برای این بیماری وجود ندارد و تشخیص آن با رد سایر علل درد است : توصیه میشود یک معاینه و شرح حال کامل از بیمار گرفته شود و سپس ازمایشات ساده ای برای چک کردن : کارکرد تیروئید ؛ کلیه ، کبد ، کم خونی ، وضیعت عضلات و یون های بدن و رد بیماری های روماتیسمی . چالش بزرگ این است که بسیاری از بیماران مبتلا به بیماری های تیروئید و روماتیسمی و غیره که در بالا به آن اشاره شد می تواند همراه با فیبرومیالژی باشد . اهمیت آن این است که پزشک باید بین تشدید علائم روماتیسمی بیمار و اضافه شدن فیبرومیالژی افتراق بگذارد. زیرا درمان ها متفاوت است.

اینکه چقدر آزمایش و بررسی برای بیمار درخواست شود به عواملی بستگی دارد: متاسفانه تعدادی از این بیماران مبتلا به تکرار آزمایشات و تصویر برداری ها معتاد می شوند واز لحاظ روحی آنها را آرام می کند ، خیلی وقت ها گله این بیماراناز عدم همکاری همسر برای انجام آزمایشات و مراجعه به پزشک است و گله همسران هزینه زیاد مراجعات مکرر به پزشک و آزمتیشات که بی تاثیر در تشخیص و درمان همسرشان می باشد است.

آیا علت بیماری مشخص است؟

متاسفانه علت دقیق بیماری و عامل ایجاد کننده آن معلوم نیست . اما در مجموع به نظر می رسد  عصب های منتقل کننده درد این افراد نسبت به افراد سالم به حس درد حساس تر و مدت پاسخ دهی آن نیز در این افراد طولانی تر است. پروسه ای که به آن ( حساس شدن مرکزی) گفته می شود. علت آن معلوم نیست. اما عواملی مثل ابتلا به عفونت ها ، بی خوابی ، استرس های روحی روانی ، ابتلا به بیماری های دیگر که در بالا به آن اشاره شد باعث ایجاد بیماری می شود. شانس ابتلا به فیبرومیالژی در کسی که در خانواده درجه یک فردی مبتلا دارد 8 برابر می شود ، پس شاید عوامل ارثی هم نقش داشته باشد.

درمان فیبرومیالژی :

نکات کلیدی :

1. شما و خانواده تان باید بپذیرید این بیماری را دارید . مثل عینکی شدن و یا یا خال روی پوست و یا دیابت و غیره این هم یک بیماری است.

پس اولا خانواده نباید منکر بیمار شدن شما شود، جمله ای که من  خیلی وقت ها از همسران خسته که تمام وقت خود را از این مطب به آن مطب با همسر خود می گذرانند و چون در مورد بیماری آگاهی کافی پیدا نمی کنند فکر می کنند چیزی نیست و این شکایت ها بیخود است.

دوما و مهم تر از همه اینکه : خود شما بپذیرید که این بیماری هیچ تهدیدی برای سلامتی شما ندارد. جان شما را به خطر نمی اندازد. پیشرفت نمی کند. با آزمایشات و هزینه کردن های مکرر تغییری ایجاد نمی شود ودرمان آن دوسوم به همکاری شما بستگی دارد یک سوم به درمان پزشک.

متاسفم که این را می نویسم ولی با خود خلوت کنید و ببینید تکرار نارضایتی از درد و احساس خودتان جدا از تلقین منفی که باعث تشدید علائم در شما می شود واقعا چه تاثیری در شنوندگان می گذارد آیا همکاری آنها را با شما بیشتر می کند و یا باعث موضع گیری در مقابل شما و عدم باور واقعیت درد شما می شود.

2. ورزش : اغلب مبتلایان به این بیماری اهل ورزش نیستند. البته علت عمده کاهش اترژی در این بیماری است که توان انجام ورزش را می گیرد. خستگی و اضطراب مانع ورزش می شود . ولی جزو پایه های درمان این بیماری ورزش است. از دید من ورزش های گروهی خیلی موثر تر است به علت زمانی که به اجبار با بقیه می گذرانید و تغییر روحیه شما. یوگا ، تایی چی (ورزش چینی سنتی همراه با تقویت فکر ) ، شنا ، بدن سازی و دوچرخه سواری و یا هر چه در دسترس است. از کم شروع کنید و به مرور زمان را زیاد کنید. از روز اول ندوید تا گرفتگی عضلانی بدترتان کند. بپذیرید که در ماه اول دردها کمی بیشتر می شود تا عضلات به آن عادت کند. هر وقت توانستید به خود غلبه وورزش را به طور مرتب در برنامه خود بگذارید دلتان روشن شود که خیلی به سمت بهبود گام برداشته اید.

3. تنظیم خواب : یک امر مهم دردرمان است هرچه خواب شب را به تعویق می اندازد از خود دور کنید: ظهر نخوابید، عصرو شب چای ، قهوه و شکلات و مواد محرک استفاده نکنید ، از دم نوش های گیاهی آرام بخش استفاده کنید ، دوغ آخر شب خوب است ، فیلم واخبار هیجانی ، مکالمه تلفنی طولانی را از 3 ساعت قبل خواب منع کنید. کارهای آخر شب را زودتر انجام دهید تا یک ساعت قبل از رفتن به رختخواب استرس نداشته باشد.  موبایل و کامپیوتر داخل اتاق خواب ، خواب را سبک می کند. اتاق خواب را از وسایل الکترونیک خالی کنید. قبل رفتن به رختخواب یک کتاب و یا شعر آرام بخش و یا یک کتاب طنز داشته باشید و یک جمله از آن بخوانید . خود را مجبور کنید این کارها را بکنید و از خانواده کمک بگیرید  با آنها صحبت کنید و شرایط را برایشان تشریح کنید.

3. مراجعه به یک مشاور فقط برای صحبت کردن و تحلیل عوامل استرس زا و رفع آنها به مرور و یا راههای غلبه برآن ، هزینه ای که صرف این کار میکنید خیلی بیشتر از عکس  آزمایش بازدهی دارد. راههای کاهش استرس را بیاموزید و تمرین کنید حتی از کتاب های موجود استفاده کنید خوب است.

4. داروها : اگر خود شما از آرام بخشی که استفاده می کنید آرامتان می کند  هیچ اصراری به تعویض آن نیست. اگر می خواهید تازه دارو شروع کنید بر حسب علائم همراه شما مثلا بیخوابی  و یا اضطراب دارو تجویز می شود. در حال حاضر داروهای تری سیکلیک ، پرگابالین و دلوکستین دسته های دارویی مفید و دردسترس هستند که انتخاب آن با پزشک و شرایط اقتصادی شما مقدور است.

5. من به بیمارانم می گویم دفتر چه ای برای خود تهیه کنید: هر روز علائم خوب و بد خود را بنویسید، کارهایی که در جهت درمان کرده اید وبازتاب آن در علائم ، به خود برای درمان خود نمره دهید . حتی اگر باز دلتان خواست بروید دکتر و آزمایش و نرفتید به خود نمره خوب بدهید. و بعد کم کم  متوجه پیشرفت خود در درمان می شوید.  هر روز به نکات مثبتی که علی رغم مشکلات عمده در زندگی شما وجود دارد فکر کنید و شکر کنید که آن را دیده اید ، این یعنی به درد خود غلبه کرده اید.  نکاتی که برای شما استرس زا است و باعث بهم خوردن آرامش شما می شود را یادداشت کنید . اگر قابل رفع است شروع کنید به حل کردن آن ، خیلی از این مسائل را بزرگتر از آنچه هست می بینید باید آن را حل کنید. مثل فکر کردن به ازدواج فرزند ، نتیجه کنکور فرزند ، پرداخت وام و… .این ها با فکر کردن شما حل نمی شود ولی سلامتی شما و کل خانواده را تحت تاثیر قرار می دهد. آنها که زمان برای حل شدن می خواهد را مشخص کنید و با آنها تا حد ممکن کنار بیایید و نقش استرس بیحد خود در حل آن را بازبینی کنید! به  کار روزمره خود را کم نکنید نهایت سعی خود را بکنید تا فعالیت کاری خود را حفظ کنید.

نوع مطلب : درمان، پاسخ سوالات رایج ، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
جمعه 17 آبان 1392
یکشنبه 6 خرداد 1397 11:27 ب.ظ
I know this if off topic but I'm looking into
starting my own weblog and was curious what all is needed to get setup?

I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty
penny? I'm not very web savvy so I'm not 100% sure.

Any suggestions or advice would be greatly appreciated.
Thank you
یکشنبه 22 بهمن 1396 06:06 ق.ظ
I am in fact thankful to the holder of this site who has shared this fantastic
paragraph at at this time.
جمعه 7 مهر 1396 11:43 ق.ظ
ممنون از وبلاگ خوبتون. به سایت ما هم حتما سر بزنید
چهارشنبه 5 مهر 1396 03:11 ق.ظ
ممنون از سایتتون
یکشنبه 19 شهریور 1396 08:18 ب.ظ
ممنون از وبلاگ خوبتون
شنبه 10 تیر 1396 03:38 ق.ظ
Thanks for finally writing about >دکتر صاحباری - بیماری فیبرومیالژی
<Liked it!
چهارشنبه 27 اردیبهشت 1396 04:33 ب.ظ
This is very attention-grabbing, You are an excessively professional blogger.
I have joined your feed and stay up for in the hunt for more of your
excellent post. Also, I have shared your web site
in my social networks
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 08:47 ق.ظ
Hi there, I enjoy reading all of your article post. I wanted to write
a little comment to support you.
جمعه 8 اردیبهشت 1396 04:13 ب.ظ
سلام خسته نباشید. من 17 سالمه و ورزشكارم شش ماهه عضلاتم درد میكنه چند تا دكتر رفتم و چند تا هم ازمایش خون دادم و تو همشون سالم بودن و دكترا گفتن كاملا سالمی حتی حرفی از این بیماری نزدن میخواستم بپرسم نظر شما چیه ؟یكی از دكترا گفت سالمی دنبال بیماری برای خودت میگری و استرست بالاست!
دوشنبه 21 فروردین 1396 03:52 ب.ظ
Salam Mardi 35saleh hastam dar hodood yek sal pish dooste samimi dashtam ke fot kard bad az on rooz ehsas dard shaded dar ghafaseh Sineh tapesh ghalb shadid va sardar mikardam raftam doctor azmayesh nevesht faghat tiroedam kamkar bood badaz khordan ghorse kam kari halam badtar shod va azmayesh dobareh badaz yek hafte tiroedam porkare shadid shod kholaseh pish doktor Ghalb raftam OK boodam bad pishe doctor asab raftam tashkhis panic attack dadan be man alprazolam dadan tahodoodi behtare boodam vali badaz Modati dobar Hamoon moshkelato dashtam vain seri mafaselam vmahicheham ham dard shaded dashtan mafaselam kheyli seda midad sar dard shaded ham daram khabam ham khoob nist tahamole garma va sarma ro ham nadaram CT ham az sar va gardan gereftam moshkeli nabood dar hale hazer sardard shadid daram tamame badanm ehsase dard mikonam az khab ke bidar misham tamame badanam dard mikone ehsas moor moor rooye angoshtam ro ham daram bishtare moghe asehal daram Texas nemitoonam rah beram zanoham dard migiran va enrji kam miyaram mamnon misham rahnamayim konin akhe doktor migeh chizit nist fhafhat estres dari
یکشنبه 20 فروردین 1396 12:31 ق.ظ
Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for?
you made blogging look easy. The overall look of your web site is fantastic, let
alone the content!
شنبه 5 فروردین 1396 08:17 ب.ظ
در ضمن انواع ازمایشات و ازمایش روماتیس مفصلی هم دادم ولی سالم بوده
شنبه 5 فروردین 1396 07:54 ب.ظ
سلام سعیدم 33ساله 10ساله درهنگام سرما درد مفاصل 2ساله که گردن کتف هم درد میکنه دکتر روماتولوگ چون اسیداوریک لبه مرز بود قرص الپرونیل و..داددکتر اعصاب روان نظرش فیبرومیالژی بو که چند دوره استفاده دکتر گیاهی نظرشون روماتیس مفصلی که انواع داروها گیاهی ولی هیچ تاثیری نداشته وجدید کم حافظه پشتسرم هم درهنگام سرمادرد میگیرد با تشکر
شنبه 23 بهمن 1395 03:08 ب.ظ
سلام خانم دکتر لطفا بفرمایید برای درمان فیبرومیالوژی پیش چه دکتری بریم
روماتولوژ یا روانپزشک یا...
دوشنبه 8 شهریور 1395 12:46 ب.ظ
من چند وقتی هست که احساس درد در تمام بدنم دارم صبح با سردرد و کمر درد شروع میشه و کم کم تمام بدنم احساس بی حالی و خستگی دارم ولی هنوز هیچ ازمایشی ندادم
شنبه 16 مرداد 1395 10:30 ق.ظ
سلام خانم دکتر درد من از زانوها شروع شد و الان تمام بدنم درد میکند حالت سوزش و دردها نقطه ای بعضی اوقات قسمت داخلی گوشم هم بشدت درد میکند ممکنه فیبرومیالژی باشه ؟ بعضی وقتها تپش قلب و تنگی نفس هم دارم تو عضلات منتهی به مفصل احساس سوزش شدید دارم
پنجشنبه 7 مرداد 1395 10:35 ق.ظ
سلام خانم دکتر دو سالی هست درد مفاصل دارم خارش بدن گزگز شدن دست و گاهی خواب رفتن دستها دل درد و قار قار بخصوص در نواحی پایین شکم بیحالی .ازمایش های زیادی دادن اما همه منفی بودند.لطفا راهنمایی بفرمایید

شنبه 12 تیر 1395 03:19 ق.ظ
سلام جوانی بیستو چهار سالم خدارو شکر درداام خیلی کم تر شده پس از خوردن دو قرص سرما خوردگی در روز همیشه صبح شب ووقت هایم که خوردن بادم خاکی هر روز مور وپرهیز از غذاهای سرد مخصوصأ برنج وماست و نخوردن رنگ قرمزها چایی.رب .ادویه جات اینو نوشتم شاید به درد کسی بخوره خوب نشدم ولی خیلی بهتر از قبلم راستی حجامت خیلی موثر بود منم خوب نشدم ولی خیلی بهترم استرسو با کار کردن ازبین بردم اولا بیش از اون چیزی که فکرشو بکنید درد کشیدم نزدیک سه سال تا با امتحان کردن انواع داروها وقرص ها به این نتیجه رسیدم خودم ازطریق خوندن مجله های پزشکی که به این بیماری دچار شدم
پنجشنبه 10 تیر 1395 08:23 ب.ظ
سلام خانم دکتر من شوهرم از اردیبهشت ماا دچار درد شدید عضلانی در پاها و طرف شانه ها شده هر دکتری بردیم گفتند چیزیش نیست حتی دکتر روماتولوژی هم بردیم کم خونی هم داره به خازر سنگ کلیش بهش چن تا مورفین و پتدین هم تزریق شده البته قبل عید فقط یک مورفبن خرداد زدند میتونه فیبرومیالژی باشه قبل پرش عضلانی و لرز شدید داشت ولی خوب شده
دوشنبه 3 اسفند 1394 07:57 ب.ظ
سلام من هم نزدیک چهارساله گرفتا ر فیبرومیالژیم فهمیدم درمانی نداره درداش فوق العادست خیلی زیاد از زندگی سیرم همه رو به زحمت انداختم.
جمعه 23 بهمن 1394 07:40 ق.ظ
سلام خانم دکتر از وبلاگ خوبتون ممنونم من 6 ماه پیش با مراجعه به دکتر روماتولوژی فهمیدم که مبتلا به فیبرومیالژی هستم میخواستم دکترم و بهتون معرفی کنم .ایشون دکتر سفیدزاده هستن در تهران شماره تماس ایشون 44625873
چهارشنبه 7 مرداد 1394 04:55 ب.ظ
سلام خانم دکتر
من پنج ساله که سمت راست گردنم احساس درد مبهمی دارم که طی این چنیدین سال همه نوع عکس برداری و ازمایش انجام دادم و انواع قرص ها را مصرف کرده ام اما هیچ نتیجه ای نگرفته ام فقط می خوام بدونم فیبرومیالژیا هست یا نه؟ علامت خاصی داره حالت سفتی و اصلا تمایل به انجام کار فیزیکی ندارم ممنون میشم راهنماییم کنید
چهارشنبه 7 مرداد 1394 03:25 ب.ظ
سلام و خسته نباشید خدمت خانم دکتر عزیز و مهربون
خانم دکتر من الان حدود چهار سال هست که درگیر دردهای دوره ای 3-4 ماهه مزمن منتشر در کل بدن هستم. تو این چهار سال به هر دکتری که بشه رفت مراجعه کردم و آزمایشات زیادی دادم که هیچ چیز خاصی نشون ندادن و دکترها هم هیچ تشخیصی ندادن و حداکـثر می گن بیماری اعصاب و روانه! در حالی که من خدا رو شکر آدم استرسی نیستم و مشکل خاص عصبی تو زندگیم ندارم. فقط زمانهائی که این دردهای دوره ای عود می کنن از شدت درد و آزار، هم تمرکزم به هم می خوره و هم اعصابم بی دلیل می ریزه به هم و خلاصه به معنای واقعی از زندگی روزمره ام می افتم! تا اینکه اخیرا با سایت شما آشنا شدم و دیدم تقریبا تمام علائم ذکر شده در بیماری فیبرومیالژیا رو دارم. اما خانم دکتر، من به دکتر روماتولوژ (دکتر نسبتا معروفی هم بودن به اسم دکتر نجفی زاده) مراجعه کردم اصلا نمی دونستن این بیماری چی هست و مجددا گفت سالمی و فقط مشکل اعصابه! شما هم که تهران تشریف ندارین. تحقیق کردم در تهران دکتر امام تو این زمینه مطالعه زیادی دارن که متأسفانه هر کار کردم بیمار جدید نمی پذیرن و ظاهرا متأسفانه دارن از ایران می رن. من دیگه نمی دونم کدوم منخصص روماتولوژی تو تهران هست که روی بیماری فیبرومیالژیا مطالعه و کار کرده باشه. شما رو به خدا و عاجزانه خواهش می کنم اگه پزشک متخصص روماتولوژی رو می شناسین که در تهران تو این زمینه فعالیت کرده باشه بهم معرفی کنین! من واقعا از این دکتر به اون دکتر رفتن خسته ام! فقط می خوام مطمئن شم بیماریم همینه و درمانش کنم! پیشاپیش از لطفتون ممنونم.
چهارشنبه 7 مرداد 1394 11:22 ق.ظ
سلام و خسته نباشید خدمت خانم دکتر عزیز و مهربون
خانم دکتر من الان حدود چهار سال هست که درگیر دردهای دوره ای 3-4 ماهه مزمن منتشر در کل بدن هستم. تو این چهار سال به هر دکتری که بشه رفت مراجعه کردم و آزمایشات زیادی دادم که هیچ چیز خاصی نشون ندادن و دکترها هم هیچ تشخیصی ندادن و حداکـثر می گن بیماری اعصاب و روانه! در حالی که من خدا رو شکر آدم استرسی نیستم و مشکل خاص عصبی تو زندگیم ندارم. فقط زمانهائی که این دردهای دوره ای عود می کنن از شدت درد و آزار، هم تمرکزم به هم می خوره و هم اعصابم بی دلیل می ریزه به هم و خلاصه به معنای واقعی از زندگی روزمره ام می افتم! تا اینکه اخیرا با سایت شما آشنا شدم و دیدم تقریبا تمام علائم ذکر شده در بیماری فیبرومیالژیا رو دارم. اما خانم دکتر، من به دکتر روماتولوژ (دکتر نسبتا معروفی هم بودن به اسم دکتر نجفی زاده) مراجعه کردم اصلا نمی دونستن این بیماری چی هست و مجددا گفت سالمی و فقط مشکل اعصابه! شما هم که تهران تشریف ندارین. تحقیق کردم در تهران دکتر امام تو این زمینه مطالعه زیادی دارن که متأسفانه هر کار کردم بیمار جدید نمی پذیرن و ظاهرا متأسفانه دارن از ایران می رن. من دیگه نمی دونم کدوم منخصص روماتولوژی تو تهران هست که روی بیماری فیبرومیالژیا مطالعه و کار کرده باشه. شما رو به خدا و عاجزانه خواهش می کنم اگه پزشک متخصص روماتولوژی رو می شناسین که در تهران تو این زمینه فعالیت کرده باشه بهم معرفی کنین! من واقعا از این دکتر به اون دکتر رفتن خسته ام! فقط می خوام مطمئن شم بیماریم همینه و درمانش کنم! پیشاپیش از لطفتون ممنونم.
سه شنبه 12 اسفند 1393 12:48 ب.ظ
با سلام
من دیسک کمر خفیف داشتم. کمر درد داشتم. بعد زایمان بدتر شد تا دو سال خشکی کمر و درد شدید بهتر هم نمی شد. بعد گردن درد و درد دست و روی پا هم اضافه شد و به شدت سردم می شد. خستگی شدید داشتم. سرپا نمی تونستم بیشتر از چند دقیقه بایستم. بعد حمام تا 3 روز تمام بدنم درد شدید داشت. تا رفتم روماتولوژیست به AS شک کرد و آزمایش نوشت ولی منفی بود. عکس هم چیزی نشون نداد. بهم دو هفته کورتون داد بهتر شدم. بعد سولفاسالازین 4 تا و سلکسیب داد خیلی بهتر شدم. الان هم 4 تا سولفاسالازین و یه دونه سلکسیب می خورم. خیلی بهتر شدم. ولی درد عمومی بدن و خستگی رو دارم. تا چند ماه پیش خشکی و درد شدید کمر در حوالی 4 صبح داشتم اما الان ندارم و زندگی عادی دارم با کمی درد که باهاش می سازم. می خواستم بدونم آیا ممکنه همان AS باشه یا میتونه فیبرومیالژیا باشه؟ چون دکترم اصلا راجع به فیبرومیالژیا بهم چیزی نگفته. اون میگه هم دیسک داری هم AS. ازش راجع به نرمش مناسب پرسیدم گفت که نمیتونه بگه چون معلوم نیست نرمش بده دیسکم بدتر میشه یا AS بدتر ممکنه بشه؟ قبلا که فکر می کردم از دیسکه نرمش تقویت عضلات کمر می کردم اما الان انجام نمیدم. لطفا راهنماییم کنید.
با تشکر
یکشنبه 5 بهمن 1393 12:29 ق.ظ
سلام خانم دکتر گرامی/ من لوپوس دارم که خدا را شکر ارگان حیاتی را درگیر نکرده و عمدتا علائم خونی و پوستی دارد. البته من پسوریازیس و شوگرن هم دارم که خشکی چشم و دهانم بسیار جدی بود و چشمهایم فقط با چندین بار کوتر کردن پونکتوم ها حفظ شده است. یکی از شانه هایم ارتیت دارد که دکتر هر چند وقت یک بار که دردش خیلی شدید می شود تزریق در آن می کند. اما مفاصل دیگرم در حالت سکون خیلی درد دارد ولی هیچ کدام گرمی و قزمزی و ورم ندارد. دکترم اعتقاد دارد عضلات اطراف مفاصلم آتروفی شده و برای همین مفصلم را نمی تواند حمایت کند. من البته زندگی پرتحرکی دارم ولی ورزش نمی کنم و دکتر تاکید کرده که برای بهتر شدن دردم حتما باید ورزش کنم. میخواهم بدانم چه ورزشی مناسب شرایط من هست؟ آیا پیلاتس خوب هست یا نه؟ دیگر اینکه مصرف قرص های تریپل فلکس واقعا اثری در جبران غضروف ها دارد یا نه؟چون دکتر تاکید کرد که غضروف های من هم خیلی از بین رفته و باید غضروف ساز بخورم/سپاس
چهارشنبه 1 بهمن 1393 02:13 ب.ظ
باعرص سلام وخسته نباشید من یک ماهی است ک علایمی مسل فیبرومیالزی پیدا کردم درابتدا از خواب میپریدم وخیلی هراسان بودم از درد دست راستم وخوابرفتگی ان واحساس تپش قلب وخواب رفتگی پای چپ وانگشت شصت پای چپم ازمایش ک رفتم کمی تری گلیسیرید خونم بالا بود وکمی انزیمهای کبدیم البته زمانی ک این حالت برام بوجود امد سرماخورده هم بودم حالا همش میترسم ونمیدونم دکتر چی برم لطفاراهنماییم کنید راجع بیماری سرطان وام اس
دکتر مریم صاحباری
علایم شما بیشتر شبیه استرس حاد است. فیبرومیالژی حملات هراس حین خواب بطور شایع نداره. برای كبددكتر گوارش برید و برای مشكل اضطرابتون فكر كنم روانپزشك بیشترین كمك رو بكنه
جمعه 31 مرداد 1393 01:38 ب.ظ
سلام خستع نباشید من چند وقتیه دچار گرفتگی عضلات دست و پا شدم و زود احساس خستگی میکنم میتونه از علائم ام اس باشه؟
دکتر مریم صاحباری
به اینصورت خیر. ولی مراجعه عی برای معاینه داشته باشید
شنبه 7 تیر 1393 09:33 ب.ظ
سلام مجدددکتر.من الان سردرگم شدم.داروهای زیادی مصرف میکنم .کورتون وهیدروکسی کلروکین سولفات ومتوتروکسات تزریقی واراوا وپرگابالین ودوکسپین وداروهای تقویتی.دردو سوزش شدید وبعضا لرزش درهمه بدن کمی ورم مچ پا وارنج .هیچ مسکنی روی درد من اثری نداره.امیدم رو ازدست دادم ازمایشات من esr :27,c. Crp:3+,rf:trace,ویتامین دی 17 وانتی سی سی پی بین 50 تا129 نوسان داره.جدیدا هم معلوم شده پوکی استخوان دارم حس میکنم روی پاهای شکسته راه میرم.ایا اینها علایم تایید رماتیسم مفصلی است یا فیبرومیالوژی چون فهمیدم که نوع داروهای این دو بیماری متفاوته ونیازبه کورتون درفیبرومیالوژی نیست.حدود 3ساله مبتلا شدم وقبل ازان 5سال اگزما داشتم که کورتون باعث تخفیف علایم ان شده سن مت 41 ساله لطفا راهنماییم کنید خیلی برام مهمه.ممنون
دکتر مریم صاحباری
شما همراهی آرتریت روماتویید و فیبرومیالژی رو با این علاءم دارید. دزمان آرتریت روماتوییدتون مناسبه . برای فیبرومیالژی علاوه بر دارو هنکاری خودتون طبق اون چیزی که تو مطلبش توضیح دادم . گاه مشاوره های رواندرمانی خیلی کمک میکنه عزیزم
شنبه 7 تیر 1393 02:02 ب.ظ
سلام دکتر ردعلایم ازمایشی رماتیسم برای تشخیص فیبرومیالژی ، مربوط به چه ازمایشاتی است؟برای من تشخیص زماتیسم مفصلی عصبی داده شده ولی هرچه داروتجویز میشه تاثیری در درد وسوزش استخوان ومفصل و...نمیشه.دکترروماتولوژی میگه مقاومت دارویی واسترس معزل بزرگی دردرمان شده.داروهای من کورتون وهیدروکسی کلروکین سولفات وبعدا سولفاستازین متوتروکسات تزریقی اراواو پرگابالین است بعضی وقتها هم در مچ هردو پا وارنج ورم دارم.
دکتر مریم صاحباری
سلام عزیزم فیبرومیالژی خودش هیچ آزمایشی نداره و با رد سایر بیماریها تشخیص داده میشه و البته خیلی وقت ها به بیماری هلی مزمن مثل بیمارز شما اضافه میشه
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی