تبلیغات
دکتر صاحباری - مطالب اسفند 1392
دکتر صاحباری
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


این وبلاگ به پاسخدهی سوالات رایج در مورد بیماری های روماتیسمی و شیوه درمان و عوارض آنها و راههای پیشگیری از عوارض و ابتلا به بیماری های شایع جامعه کنونی مانند آرتروز و پوکی استخوان می پردازد

مدیر وبلاگ : دکتر مریم صاحباری
نظرسنجی
وبلاگ پیش رو چقدر در پاسخ دهی به سوالات شما مفید است؟
الهی تو آنی توانی به آنی جهانی کشانی به فانی
این جمله زیبا تنها جمله ایه که همیشه فکر می کنم  در لحظه های زلزله ای عظیم. گردبادی خانمان برانداز ، سیلی جهانگیر سروده شده. خدایا هرچند نمی دانم از کیست ولی تابلویی از آن با خط خوشی در اتاق کار من است و ظهر ها ناخودآگاه چشمم به آن می افتد و  هراسی رعب انگیز ته دلم را میلرزاند و هیچ در این سالها برایم عادی نشده که نشده.  با خودم می گم در مقابل این همه شعر و داستان که همه از محبت تو می گویند و رءووف بودنت؛ این یک جمله کافیست تا صفت قهار تو را درعمق وجود آدمی حک کند.  نمیدانم گوینده اش کیست و نمیدانم این روی تو را لمس کرده که این مصرع را گفته یا نه . ولی من دوست دارم تو را با همه محبتت در دل داشته باشم و 999 صفت دیگر تو را حس کنم این حس عجیبیه کسیکه اینقدر دوستش داری و در هر کاری که می کنی و در هر سختی و عذاب از اون کمک می خواهی چنین هراسی هم در دلت از اون هست . این حس را به هیچ چیز دیگه ای که عاشقشی نداری جز تو.خدایا سال 93 در پیش است و من باز هم از تو می خواهم برای همه عزیزانم  تمام بزرگیت را با لطف بی کرانت نمودارکنی . کمکمان کن تا آنی باشیم که همیشه شایسته لطف تو باشیم نه قهر تو. 

الهی تو آنی توانی به آنی جهانی کشانی به فانی !!
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 28 اسفند 1392

باز کن پنجره هاراکه نسیم روز میلاد اقاقی ها را جشن میگیرد!

و بهار روی هر شاخه کنار هر برگ  شمع روشن کرده  است!

همه ی چلچله ها برگشتند و طراوت را فریاد زدند!

کوچه یک پارچه آواز شده  است! و درخت گیلاس جشن اقاقی ها

 را گل به دامن کرده است! باز کن پنجره ها را ای دوست!

هیچ یادت هست ؟که زمین را عطشی وحشی سوخت؟

برگها پژمرده اند ؟ تشنگی با جگر خاک چه کرد؟هیچ یادت هست؟

 توی تاریکی شبهای بلند سیلی سرما با تاک چه کرد ؟ با سر وسینه ی

 گلهای سپید نیمه شب باد غضبناک چه کرد؟هیچ یادت هست؟

حالیا معجزه باران را باور کن !و سخاوت را در چشم چمن زار ببین

 و محبت را در روح نسیم که در این  کوچه تنگ با همین دست تهی روز

 میلاد اقاقی ها را جشن میگیرد!خاک جان یافته است!تو چرا سنگ  شدی؟

تو چرا این همه دلتنگ شدی؟ باز کن پنجره ها را و بهاران را باورکن!

 بهاران را باور کن!

                                                                      

نوع مطلب : دل نوشته، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 24 اسفند 1392

 

بیماران من و اغلب پزشک ها به جرات می توان گفت کسانی هستند که بیشترین وقت ما با اونها می گذره حتی بیشتر از خانواده هامون. هیچ وقت به این مسئله دقت کردین که وقتی بار اول پیش یک پزشک میرین چقدر سریع یک رابطه دو طرفه شکل می گیره که  شما بدون اینکه پزشکتو درست و حسابی بشناسی و اون هم شما رو همینطور ، شما دردت رو می گی و اون هم برات نسخه می پیچه !! به نظر من این نوع رابطه در نوع خودش بی نظیره و تجربه ای لذت بخش برای هر دو طرف.

من معتقدم هر پزشکی بیمارشو دوست داره ؛ این جدا از احترام و ادبه. این هم جرئی از رابطه چند دقیقه ایه که براتون گفتم. حتما بیمار از پزشکش خیلی انتظار ها داره و حق هم داره ولی همین بیمار وقتی میاد داخل با کمال نجابت وقت رو در نظر می گیره و مریضای پشت در  رو همچنین.  هر چند مشکل پزشک بدبخت با اون همه شماره که کلینیک براش ردیف کرده و به هیچ وجهی این مشکل حل نمیشه ! به مریض ربطی نداره و با اینکه کلی تو نوبت وایساده بازم با حجب و حیا سریع راجع به بیماریش حرف میزنه ولی بازم بعضی کارای شما بیمارای دوست داشتنی منو متعجب می کنه . این جا وبلاگ منه دلم می خواد راجع بهش حرف بزم که رو دلم نمونه ، شما هم به چشم درددل بهش نگاه کنین نه چیزی بیشتر:

1.  چرا وقتی پاتون درد می کنه مثلا زانو ،4 تا شلوار تنگ رو هم می پوشین و یک زانو بند روش که با کمک خانواده و دوستانو و اشنایان هم نشه اون زانو رو زیارت کرد؟ که

2. چرا وقتی آرنجتون درد می کنه تنگ ترین کت  کمدتونو می پوشین میاین پیش من که با هم نتونیم نه درش بیاریم نه اون آستینو بالا بدیم؟

3. چرا فکر می کنین هر جاتون درد می کنه باید رو من نشون بدین ؟ هیچ فکر کردین اگه روزی چهل نفر پس کله و زانو و ستون فقرات شما رو فشار بدن  و یا بهش مشت بزنن ! اونم هر روز هفته تازه گاهی با همون شدت دردی که خودشون دارن چه حالی بهتون دست می ده؟

4. چرا وقتی می پرسم مشکلتون چیه هی عکس و آزمایشاتونو می ذارین رومیز میگین اینا رو نگاه کن می فهمی ! شما که باید بیشتر ازمن بخواین معاینه بشین چرا یک مشت کاغذو به دکترتون ترجیح می دین؟ 

5.  چرا وقتی میاین تو مدت زیادی از وقتتونو به توضیح اینکه چقدر معطل شدین می گذرونین و اینکه چقدر پشت در خسته شدین ؟ می دونم واقعا سخته بخصوص تو کلینیک ما امکان تعیین دقیق زمان ویزیت نیست . ولی کاریش نمیشه کرد . فقط وقت منو و خودتون هدر می ره. مطمئن باشین منم از این وضعیت راضی نیستم ولی دست من نیست.

6. چرا می خواین کل داروهای قلب و فشارو چربی و غیره رو من بنویسم براتون؟ بهتر نیست پزشک معالج خودتون بنویسه تا دارو ها رو تنظیم کنه ، و با دقت بیشتر داورها رو براتون توضیح بده؟ در ضمن نسخه های ما خیلی شلوغه این جوری مثل دعای رمال ها می شه!!!

7. خواهش می کنم از گله مریضای پشت در حرف نزنین !! اونا خودشون به اندازه کافی می گن

8. چرا فکر می کنین اگه سر منشی من داد بزنین و هی شلوغ کنین کارتون راه می فته ؟ مریضی که داخله و من دارم ویزیتش می کنم مثل شما حق داره تا من با حواس جمع به حرفاش گوش بدم و شما با این کار این حق رو از اون و چند تا مریض بعدی می گیرید. من برای درست کار کردن احتیاج به ارامش دارم. می دونم که انتظار برای شما سخته ولی اگه براتون من و منشیم که تا دیروقت باید اونجا  کار کنیم مهم نیستیم حداقل به حق خودتون و مریضای دیگه که نیاز به ارامش من دارن فکر کنید. می دونم شما مریض هستید و طاقتتون کمه و خیلی وقت ها می بینم که مریضم مظلوم و بی رمقه واین سرو صداها از همراهی هاست. امان از دست همراهی ها!!!!

9. من همراهی داخل راه نمی دم مگر اینکه بیمارم کودک باشه و یا نوجوان ؛ زبان فارسی بلد نباشه و یا به علت خاصی نیاز به کمک برای معاینه داشته باشه و یا بسیار مسن باشه. این کار علل زیادی داره من جمله اینکه تجربه ثابت کرده بیمار وقتی با آشنای خودش داخل نیست راحت تر راجع به بیماریش صحبت می کنه و خیلی چیزا هست که شاید نخواد  اقوامش بدونن. دوما بیمارم با اطمینان بیشتری به حرف من گوش میده  و بهتر هم گوش میده چون به امید همراهش نیست. ولی یکی از علل عمدش اینه که شما همراهی ها وسط مریض دیدن من به جای مشکل مریضتون راجع به دردای خودتون حرف می زنید و کلی وقت منو می گیرید تا به  جای دیدن مریضتون به سوالای شما جواب بدم.

در نهایت  دوستتون دارم . میدونم که کار من هم پر نقص و ایراده ولی تو رو خدا  اگه زانوتون درد می کنه شلوار گشاد بپوشید و اگه انگشت پاتون درد می کنه کفش بند دار نپوشید!! از صبر شما در تمام این مدتی که با من بودید سپاسگزارم و  از اینکه اینقدر تو اون شرایط بد خودتونو کنترل کردید ممنونم

سال نو به شما مبارک باشه ، سالم ، دل خوش و سرخوش و پرتوان باشید. 

نوع مطلب : دل نوشته، پاسخ سوالات رایج ، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
جمعه 23 اسفند 1392
 بله نوع خوابیدن برای سلامتی مفاصل بدن و کمر اهمیت داره. بهتر است به پهلو بخوابیم ، ترجیحا راست و شانه و مفصل ران یعنی برجستگی ران از پهلو در یک امتداد باشن ( پا به جلو و یا عقب کشیده نشه) پاها اندکی از ناحیه زانو به سمت شکم خمیده باشه ولی نه زیاد. بالش کاملا تا زیر گردن و شانه کشیده بشه و بین گردن و سر فضای خالی نباشه یعنی بالش روی دست زیر سر عالی است. بالش نه بلند و نه کوتاه و ترجیحا طبی باشه.  خوابای خوش ببینیدنوع مطلب : پاسخ سوالات رایج ، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 19 اسفند 1392
میدونی دوست خوبم ، وقتی می بینم بی حوصله سر راند به حرف های رد و بدل شده گوش میدی و از چشمات می فهمم که توی دلت می گی : چه حوصله ای داره! دلم میخواد بهت بگم که روزی برای تصمیم گرفتن در مورد یک مریض می مونی و حتی اگه به روی خودتم نیاری وجدان درد رو نمی شه با کشیدن وجدان و ایمپلنت و روکش درستش کرد! من از تو ایرادی نمی گیرم دوست خوبم چون بسیار سفر باید تا پخته شود خامی . ولی در مورد من و تو فرق می کنه باید بصورت mp3 پخته شیم. صحبت جون مریضهنوع مطلب : دانشجویان من، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 19 اسفند 1392

 

بهار نزدیک است و بوی آن می آید. باز هم حال هوای شادی از دل برامده ؛ بوی  برگ هایی که دارند زور می زنند تا جوانه کنند. صدای شکوفه هایی که دارند چوب را میشکافن تا به تو بخندند. نمی شود به روی خودت نیاوری. نمی شود. بلبلی هر روز صبح پشت پنجره  اتاقم می خواند. انگار به خورشید خوش آمد می گوید. منتظرم برای طعم گس چاقاله بادم ؛ به نظر من خاص ترین مزه میوه ها ؛ گوجه سبزهایی که هنوز هسته اش نرمه  و هر چقدر سعی  کنی توی دهنت می ترکه و طعم تلخ هستشو با لذت حس می کنی!

بوی خونه تکونی ، پرده هایی که شستیشون و بوی تمیزی می دن. فرشی که از قالیشویی برگشته و یا شستیش هنوز خیسی مختصری تو عمقش هست که وقتی می شینی روش خنکت میکنه. حساب کتاب مالی آخر سال همه که معمولا کم میاد و نه زیاد! فکر سفر، گندمی که با دعا و سلام وصلوات و هزار تاارزوی خوب ،مامانت برات می ذاره تا سبز شه و در نیومده روبان قرمزش کنارش چشم میکشه که کی قدش بلند شه و دروش بسته شه. هوای عاشق حالی به حالی که میذاره شیشه هارو که خوب تمیز کردی بباره ورعد و برق بزنه . ماهی های قرمز کنار خیابونا ، تخم مرغ های مصنوعی ؛ بوی سمنو و....

و دلی که حس می کنی داره تازه میشه. داره دوباره جوونه میزنه ، امید به سال اینده و آرزوهای خوبی که برای همه می کنی.

توی خیابون همه تندتر میرن و شادن؛ شده یک جوراب بخرن برای بچه ها چیزی میخرن و عیدی هایی که می خری و یواشکی کادوشون میکنی تا سر سفره هفت سین بدی به اونایی که دوستشون داری. و عشقی که وقتی به همسرت و فرزندت به پدور ومادر و خواهر برادرت نگاه می کنی تو نگاهت موج میزنه.

دستمال های کهنه ای که بعد خونه تکونی دور میریزیشون تا دستمال تازه بذاری جاش ، این ها حال و هوای اسفنده اسفند .حالا تو دوست خوبم می گی اسفند بهتره یا فروردین !!!

 

نوع مطلب : دل نوشته، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 13 اسفند 1392

بیماری های روماتیسمی از آنجا که مزمن هستند و عامل زمینه ای آنها  دقیقا شناخته شده نیست درمان های متعددی در سطح معمولی تا درمان های نانو دارو و مولکولی برای آنها درنظر گرفته شده است. هر چند این پیشرفت ها چشمگیر است اما متاسفانه هر کدام یک سر بیماری را میگیرید و سر دیگر ول می شود، پس هیچ درمانی درمان قطعی نیست.

 اما داروهای بیولوژیک  دسته جدیدی از داروها هستند که نحوه عملکرد آنها مهار مولکول های التهابی در بدن است. هر دسته دارویی یک نوع مولکول را مهار می کند. پس بیماری را از بین نمی برد و لی علائم آن را کنترل می کند و شاید تا حدودی جلوی پیشرفت را بگیرد.

دو بیماری آرتریت روماتوئید و بیماری های سرونگاتیو مثل اسپوندلیت ها و آرتریت پسوریازیس و مواردی از واسکولیت ها با این داروها درمان می شوند.

مهمترین داروهایی که در ایرا ن به کار میروند شامل:

Infliximab و یا انبرل هست که خوشبختانه توسط بیمه ها پوشش داده می شود و به  این دلیل در ساله ای اخیر بیشنرین میزان مصرف را پیدا کرده است. در درمان آرتری روماتوئید و. اسپوندلیت ها مصرف دارد. نحوه مصرف آن: بعد از انجام آزمایشاتی که عفونت های ویروسی و سل را در فرد رد می کند و اطمینان از سلامت قلبی و عدم ابتلا به MS دارو بصورت تزریقی در بیمارستان تجویز می شود. برای تهیه دارو از داروخانه باید کلمن یخ برده داخل آن بگذارید ، به در یخچال منتقل کنید و با کلمن یخ به بیمارستان و یا مراکز نزریق منتقل کنید. نباید  جعبه درو را زیاد تکان دهید. اگر این موارد رعایت نشود دارو بی اثر می شود. از آنجا که تزریق دارو ممکن است حساسیت ایجاد کند باید در مراکزی که به تزریق وارد و امکانات کافی دارند تزریق شود. قبل از تزریق دارو به شما داروهایی برای جلوگیری از حساسیت احتمالی زده می شود پس جای نگرانی نیست. معمولا تجویز هر دفعه دارو 3 ساعت بستری لازم  دارد. تجویز در مدت طولانی تر اگر حساسیتی ایجاد شود لازم است والا طولانی ماندن دارو در سرم باعث تخریب دارو می شود.

آنچه مهم است این است که باید بداتید قبل از هر بار تزریق دارو باید از سلامت خود مطمئن باشید. هر نوع عفونتی حتی عفونت دندانی  باید درمان شود. موقع تجویز هر نوبت دارو نباید حتی سرماخورده باشید. سینوزیت ، عفونت ادراری  همه این ها مهم است در هر بار تزریق. این دارو به شدت باعث ابتلا به سل می شود پس تماس با فرد مسلول و یا سابقه ابتلا به سل قبلی خیلی مهم است به پزشک خود بگویید. در جریان مصرف این دارو با کنترل بیماری معمولا بقیه داروها درمان بیماری به جز متوترکسات که اثربخشی دارو را بیشتر می کند کم و قطع می شود به مرور البته.

دسته دیگر دارو اتانرسپت است که همتای ایرانی آن هم اخیرا ساخته شده است. این دارو به صورت زیر جلدی هفته ای دو بار تجویز می شود. تزریق راحت تر ی دارد ولی متاسفانه بیمه نیست جز بیمه های ارتش و بانک و بیمه های خاص. البته نوع ساخت داخل هزینه بسیار کمتری دارد. این دارو هم در درمان بیماری های فوق موثر است و عوارض مشابه و نیاز به همزمانی متوترکسات دارد.

داروی دیگر ریتوکسیماب یا مبترا است. در درمان ارتریت روماتوئید و واسکولیت ها کاربرد دارد. نحوه تزریق 1 گرم که می شود ودویال دو بار به فاصله دو هفته و بعد تکرار هر 6 ماه است که اگر بیماری خاموش باشد دوز کمتری بعدها تکرار می شود. باید متوترکسات اوامه یابد. برای تهیه وتزریق همان روش های فوق ضروری است. مدت هر بار تزریق 4 ساعت و باید در بیمارستان باشد. این  دارو نیز زمینه عفونت را خیلی زیاد می کند و لی روی سل اثر خاصی ندارد.

تمام این داروها مثل هر دارویی یک سری عوارض جانبی دارند. ولی وقتی تجویز می شود سودش از زیانش بیشتر است. باید مراقب عفونت ها باشید. در نارسایی قلبی و کلیوی و کبدی معمولا تجویز نمی شود.در حاملگی اگر لازم باشد از انفلیکسیماب می شود استفاده کرد. ریتوکسیماب حداقل سه ماه قبل بارداری  نباید استفاده شود. در شیردهی از همه میشود استفاده کرد زیرا معده بچه داروی موجود در شیر را از بین می برد. انفلیکسیماب و اتانرسپت را در ام اس نمی دهیم.  

مدت مصرف طبق اطلاعاتی که من اخیرا در کنگره مربوط به داروها کسب کردم همیشگی است می شود مقدار را کم کرد ولی قطع  اکثرا باعث عود بیماری می شود.

واکسن های زنده مثل سرخک و سرخجه با این داروها نباید مصرف شود.

هر بار که برای تزریق  می روید باید از سلامت عمومی خود مطمئن باشید.

نوع مطلب : درمان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 13 اسفند 1392

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی