تبلیغات
دکتر صاحباری - مطالب مرداد 1392
دکتر صاحباری
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


این وبلاگ به پاسخدهی سوالات رایج در مورد بیماری های روماتیسمی و شیوه درمان و عوارض آنها و راههای پیشگیری از عوارض و ابتلا به بیماری های شایع جامعه کنونی مانند آرتروز و پوکی استخوان می پردازد

مدیر وبلاگ : دکتر مریم صاحباری
نظرسنجی
وبلاگ پیش رو چقدر در پاسخ دهی به سوالات شما مفید است؟
شاید خیلی از شما ها را به عنوان یک دانشجوی پزشکی، قبل از ورود به  دانشگاه، از حجم زیاد مطالب و شرایط درس خواندن با کشیک و فعالیت در بخش  تر سانده اند. دوران رزیدنتی که دورانی سخت تر وبا حجم و کار بیشتر وامتحانات سنگین دوره ای است   بماند. در این مطلب می خواهم مقداری از تجربیات شخصی خود راو نتایج مطالعات خود در این زمینه را  دراختیار شما بگذارم.

از آن جا که دوره ای بسیار طولانی در پیش دارید مطمئنا صرف یک دوره حداکثر یک ماهه برای  تحقیق در مورد روش های یادگیری ، ظرفیت های مغز شما و روش های تقویت حافظه، زمان زیادی نخواهد بود. امیدوارم ناراحت نشوید اگر بگویم اکثر شما پزشک ها  حتی رزیدنت ها و فلوها ی محترم در مورد کار مغز و توانایی های آن و شیوه های درست مطالعه به اندازه دانشجویان رشته روانشناسی و مسائل آموزشی و غیره اطلاعات ندارید. بنابراین

1. اولین پیشنهاد من به شما این است که از کتاب های فراوان موجود  در این زمینه و یا سایت های معتبر آموزشی دراینترنت اطلاعاتی در این زمینه کسب کنید. معمولا در دو سه ماه نزدیک برگزاری کنکور در شبکه خبر و سایر شبکه ها تلویزیونی ،مصاحبه هایی با کارشناسان آموزش و مطالعه می شود که بسیار آموزنده و قابل استفاده است . می توانید استفاده زیادی از این برنامه ها بکنید . بخصوص اینکه کارشناسان سازمان سنجش با منابع معتبر و صحبت های کوتاه شیوه های صحیح مطالعه و یادگیری را به زبانی مناسب یک دانش آموز نزدیک کنکور توضیح می دهند.

2.  در مورد ظرفیت مغز خود و عادت های مطالعه خود تجدید نظری بکنید . اول از همه میزان وقت تلف کردن خود را بی تعارف برآورد کنید. آیا جزو آن دسته از دانشجویانی هستید که 3 ساعت یک صفحه کتاب جلوی شما باز است و حواستان جای دیگر است؟ یا عادت دارید بعد هر خط خواندن از جایتان بلند شوید و با دیگری حرف بزنید ؟ گفته شده برای مطالعه یک مطلب حفظی بهتر است یک ساعت با تمرکز مطالعه کرد و بعد هر یک ساعت 10 دقیقه به مغز استراحت دادو مجدد شروع کرد. ابتدا سعی کنید این نقطه ضعف خود را برطرف کنید و با خودتان رو راست باشید.

3. اگر در کتاب خانه درس می خوانید سعی کنید مزاحمت های جانبی را بی تعارف حذف کنید به دوستانتان بگویید که در ساعت های غیر استراحت شما با شما صحبت نکنند و شما نیز این موضوع را رعایت کنید. اگر با دوستی درس می خوانید ساعت های استراحت را با هم هماهنگ کنید. از دل خوری ها نترسید مطمئنا دوستان شما آنقدر منطقی هستند که موقعیت شما را درک کنند.

اگر درمنزل درس می خوانید با اعضای خانواده هماهنگ کنید. اگر بچه کوچک داریدشاید مدتی طول بکشد تا با شما هماهنگ شود، ولی اگر به اطمینان برسد که در زمان های استراحت شما همه وجود شما مال او می شود و یا ساعاتی از شبانه روز مطلق در اختیار  او هستید بدون کتاب و استرس و در ساعت های مطالعه هم  در صورتی که  کنار شما بازی کند بدون اینکه مدام شما راصدا کند می تواند کنار شما بماند ، اکثرا موفق خواهید شد تا با حضور فرزندتان در کنار خود مطالعه کنید ولی عجول نباشید و عصبانی نشوید . در مواقعی که قانون شکنی می کند باید متحمل باشید  و با صبر به کارخود ادامه دهید، وقتی به او بگویید که  اگر نتوانید در این شرایط درس بخوانید مجبورید از او دور شوید و جای دیگری درس بخوانید ( گاها این کار را به عنوان تنبیه انجام دهید) با شما کنار می آید. بچه ها از آنچه که فکر می کنید بسیار مهربان ترهستندو عشق به وجود شما در کنارشان باعث می شود با شما هماهنگ شوند.

4. خلاصه نویسی عادت بسیار خوب برای یادگیری حجم زیاد مطالب است ما به شرط اینکه درست انجام شود. مغز ما توانائی  حفظ کردن مطالب طبقه بندی شده را معمولا دربیش از 5 طبقه ندارد. پس برای یادگیری مطالبتان را در یک تقسیم بندی بیش از 5 تا نگنجانید. مثلا برای بیماری ها در خلاصه خود طبقه بندی شامل: 1. پاتوفیزیولوژی ، 2. علائم بالینی 3. تشخیص 4. درمان 5. عوارض بگذارید و درخلاصه هایتان به طور ثابت این 5 دسته را در مورد هر بیماری خلاصه کنید

در ضمن من دیده ام که خیلی از شماها در حالی که کتاب جلویتان باز است مطلب را میخوانید و همان جا نکته ای و یا کل مطلب را در خلاصه خود پاک نویس می کنید. این روش خلاصه نویسی نیست. شما در واقع مطالب را از کتاب به کاغذ می سپرید و مغز خود را بای پس می کنید! در روش درست که منجر به یادگیری می شود. شما باید طبقه بندی را ابتدا بنویسید. بعد مطلب را کامل  بخوانید ، حالا کتاب را ببندید و جلوی طبقه بندی های خودتان را پر کنید ، دوباره کتاب را باز کنید یک نگاه اجمالی که مطلب مهمی از قلم نیفتاده باشد. این جوری مطلب در ذهن شما درست می نشیند نه در کاغذ.

از کاغذ های چسب دار بالای صفحه هر کتاب استفاده کنید ( ( stickerتا مطالب کنار صفحه مورد نظر باشد.

سعی کنید از دو و یا سه رنگ برای نوشتن استفاده کنید که این رنگ ها در همه خلاصه ها یک چیز را نشان دهد ، مثلا آبی تشخیص ، قرمز عوارض و

5. سعی کنید از حافظه صوتی خود برای حداکثر استفاده از مغز نهایت استفاده را بکنید. اگر تبلت دارید که حتما یک برنامه  ضبط صدا مثل Audiomemos و یا irecorder برای IOS  و برنامه مشابه در سیستم عامل های دیگر بر وری تبلت خود بریزید. ( تجربه من با Audiomemos بسیار خوب است). مطمئنا شماها برنامه های بهتری می شناسید که امیدوارم در قسمت نظرات به من معرفی کنید. اگر نمی خواهید از تبلت استفاده کنید یک ضبط خبرنگاری کوچک تهیه کنید که قابلیت ضبط و پخش مناسب داشته باشد و یا mp3player  با قابلیت پخش مناسب.  مطالب را بلند بخوانید شاید یکی دو هفته طول بکشد که قدرت تمرکز شما برگردد. ابتدا یک ساعت از مطالعه روز خود را به این کار اختصاص دهید  . مطالب حفظ کردنی محض مثل مطالب پایه و پاتوفیزیولوژی برای این مقوله عالی است. بعد در موقع  انجام کارهای خانه ، ورزش و پیاده روی صبح ویا رانندگی به آن گوش دهید. بعد مدتی سعی کنید شبها موقع خواب با هدفون به مطالب گوش دهید و بخوابید. از یادگیری حین خواب نهایت استفاده رابکنید و معجزه آن راببینید. انگار مغز شما مطالب را می بلعد. منظورم این نیست که بیدار بمانید و گوش کنید بلکه با صدای کم هدفون رادر گوش خود بگذارید و بخوابید. این هم کمی طول می کشد تا عادی به خواب بروید ولی می شود.

6. از نرم افزار هایی مثل Noteshelf  و Book Creator در تبلت خود برای نوشتن خلاصه ها و ضبط صدای خود کنار مطالبی که می خوانید استفاده کنید. با نرم افزار Scanner Pro صفحات کتاب خود راکه فایلی از آن ندارید اسکن کنید و در نرم افزارهای دیگر روی آن کار کنید.  در زمان شما معجزه های یادگیری وجود دارد سعی کنید هر چه سریعتر با تکنولوژی آنها آشنا شوید.

7. اگر کتاب می خوانید و کتاب شما سنگین است . آن را به تکه های کوچک قابل حمل تقسیم کنید. در نزدیک امتحاناتی مثل بورد، علوم پایه ، رزیدنی و غیره عادت قدم زدن و کتاب خواندن. ورزش کردن و گوش کردن به مطالب ضبط شده باعث می شود که جدا از معجزه ورزش در یادگیری، از چاقی چشمگیری که باعث می شود گاهی من شما را نشناسم جلوگیری کنید. چون حذف گلوکوز در این دوران  توصیه نمی شود.

8. جهت اهمیت یادآوری می کنم ورزش را فراموش نکنید . در منزل بدون اینکه وقت برای کلاس رفتن بگذارید یک وسیله ورزشی تهیه کنید و به مطالب ضبط شده خود گوش دهید تا احساس وقت تلف کردن نداشته باشید. یا بدوید و یا پیادهروی کنید. مسیری از خانه تا کتابخانه و به مطالب ضبط شده گوش دهید.

9.  خواب خوب که اهمیت آن برای ما پوشیده نیست طبق گزارشات ده ها هزار تحقیق به اندازه خود مطالعه مهم است. حتما ساعت 12 در تختخواب خود باشید ؛ خوابیدن در ساعت مناسب برای خواب یعنی 12 شب تا 7 صبح (7.5   ساعت خواب در ساعت ذکر شده باعث رسیدن حافظه به پیک خود در روز ورسیدن تمرکز نیز به ماکزیمم خود در روز می شد). دیده شده که کم خوابی مسئله ای جدا از خوابیدن به میزان مناسب ولی در ساعات غیرساعت فیزیولوژیک بدن است. خوابیدن در حضور رادیکال اکسیژن آزاد در نتیجه نور خورشید ،مرحله خواب عمیق را کم و باعث عدم استراحت مغز می شود، حالا می خواهید 10 ساعت هم بخوابید فرق نمی کند.

10 . اگر بتوانید با دوستی برای مطالعه قرار بگذارید، بسیار از آن سود می برید. این تجربه در دوران رزیدنتی وفلویی برای من بسیار مفیدبود. اول قرار بگذارید که در ساعت با هم درس خواندن هیچ کدام حرف جانبی نزنید وهر دو به آن مقید باشید. مطلبی را که شب قبل خوانده اید هر دو خلاصه کرده اید، با هم مرور کنید. می بینید علی رغم تمرکز شما، مطالبی  را شما کم اهمیت جلوه داده و از آن گذشته اید که دوست شما به آن توجه کرده است. خلاصه های خودتان را با مطالب هم کامل کنید.

11. قبول دارید که بعد از مرحله خواندن و حفظ کردن و یادگرفتن ، نوبت قاطی کردن است از این فرصت استفاده  کنید. هر وقت که وسط خواندن مطلبی چیزی از مطلب قبلی یادتان آمد که نصفش را فراموش کرده بودید ، به خلاصه هایتان برگردید و آن راپیدا کنید وبا مطلب اخیر که آنرا یادآوری کرده مقایسه کنید. معجزه آن را به مرور می فهمید.

12.  وقتی به پایان یک مطلب رسیدید یک برگه خلاصه مقایسه ای تهیه کنید. مثلا وقتی کل مطلب استئوپوروز را خواندید حالا یک جدول بکشید که ستون های آن شامل اسم دارو ها ، مکانیزم اثر ( آنتی رزوربتیو یا استئوفورمیتو) ، سلولی که رسپتور دارو روی آن است، اندیکاسین ها ، کنترا اندیکاسیون ها ، تایید برای  پیشگیری، تایید در درمان استئوپوروز ناشی از کورتون،  میزان افزایش دانسیته هیپ ، میزان افزایش دانسیته مهره ها ، باشد .  در انتهای این جدول حالا متوجه می شوید که برای دروان استئوپوروز هیپ کدام دارو ارجح است. این جداول کلی در کل دوران طبابت شما برای شما مفید خواهد بود.

13. رزیدنت ها و فلوهای محترم و انترن ها باید بدانند که دانشجوی دوره پایین تر از شما یک ابزار یادگیری خوب برای برای شماست، مطلبی را که شب قبل خوانده اید به دلیلی سر صحبتش را موقع راند باز کنید و بازگو کنید، هم برای دانشجوی شما آموزنده است ، هم بیشتر برای خودتان، می فهمید چه چیزی را فراموش کرده اید و همان موقع نگاه میکنید. این جوری مطلب را دیگر فراموش نمی کنید.

14. از قسمت Google image  و در صورت لزوم advanced search  در آن برای دیدن علائم بالینی و یا تصاویر نشان دهنده پروسه های ساولی نهایت استفاده را ببرید. شما دانشجوی محترم وقتی بیماری را می خوانی و علائمی را می خوانی که در بخش ندیده ای باید درقسمت ذکر شده در گوگل علامت را پیدا کنی و تصاویرمتعدد آن را بینی. برای دانشجویان دورهای فلویی و رزیدنتی در یادگیری مطالب پایه تصاویر این قسمت بسیار کمک کننده است. اگر فایل های movie  را جستجو کنید بسیار در یادگیری شما مثلا در یادگیری فعالیت HLA   و موارد مشابه کمک خواهد کرد. 

15. وقت خود را برای خواندن مطالب طوری تنظیم کنید که  همزمان با مطالعه موضوع جدید، مطالب قدیمی تر مرور شود.

16. در نزدیک امتحان ( بسته به نوع امتحان و حجم مطلب از دو روز تا یک ماه ) مانده به امتحان اگر مطالبی را نخوانده اید ، وقت خواندن مجدد نیست. مرور کنید.

17.  در روز قبل از امتحان و صبح امتحان ، به گفته کارشناس آموزشی سازمان سنجش اگر کتابتان را بردارید ومطالبی را نگاه کنیدمثل این است که  از کتابخانه مرتب مغزتان با عجله کتابی را بیرون می کشیدو بقیه کتاب ها پخش زمین شود ! حالا اگراز مطلبی هم که خوانده اید سوالی بیاید ، مغز توانائی چیدن منظم آن همه کتاب را کنار هم و ردجای قبلی نخواهد داشت. پس آن همه زحمت را برای یک سوال هدر می دهید.

18. روز قبل از امتحانات بزرگ استراحت داشته باشید  و به تفریح دلخواهتان بپردازید.

19.  در تمام مدت دانشجویی سعی کنید اعتماد به نفس خود را افزایش دهیدو به خودتان انرژی مثبت دهید. این نکته به اندازه مطالعه شما ارزشمند است.

برایتان آروزی موفقیت دارم، از تجربیات شما در قسمت نظرات بقیه دوستانتان هم استفاده خواهند کرد.

 

نوع مطلب : دانشجویان من، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 31 مرداد 1392

مشکل اضافه وزن که مشکل حاد و مهم جوامع صنعتی و زندگی مدرن امروزه است  خوشبختانه به اندازه کافی در رسانه ها و برنامه های مربوط به سلامتی و محافل مختلف  مورد بحث ونقد قرار گرفته و اهمیت آن در ایجاد مشکلات سلامتی ، زندگی روزمره و کاهش اعتماد به نفس و زندگی اجتماعی روشن شده است . من دوست دارم در این جا به توضیح مواردی که هرچند ساده به شما کمک می کند تا با مصرف داروهایتان دچار این مشکل نشوید و یا آن را حل کنید بپردازم.

روی صحبت من بیشتر با بیماران است . هر چند این راهکارها در افراد سالم هم موثر است.مطالب پیش روتجربیات شخصی من و مطالعاتی است که در این زمینه انجام داده ام.

 حتی اگر شما بیماری هایی مثل آرتروز ندارید که یکی از موثرترین راههای درمان آن کاهش وزن است. در نظر بگیرید که برای درمان بیماریتان معمولا چند قرص در روز مصرف می کنید؟  مقدار اکثریت قریب به اتفاق داروها براساس وزن تقریبی شما تجویز می شود. هر چند به طور معمول پزشک تمام بیماران را وزن نمی کند ولی وزن تقریبی بیمار بر اساس جثه، توسط پزشک ارزیابی می شود. بنابراین ، با کاهش مناسب وزن تعداد قرص های مصرفی شما در روز کاهش می یابد وحتی اثر بخشی آن در مواردی که دارو توزیع زیادی در بافت چربی دارد بیشتر می شود. پس با کاهش وزن، از لحاظ تعداد و دفعات مصرف داروبه بیماریتان کمک می کنید.

بیماران مبتلا به آرتروز و یا دردهای مفصلی اندام تحتانی :این دسته از بیماران بیشتر شامل افرادی هستند که از سن بالاتر از 50 تا 60 سال برخوردارهستند. به علت درد مفاصل من جمله زانو مدتی است فعالیت زیادی نداشته اند و بدن آنها مستعد شروع ورزش سنگین نیست و یا وضعیت قلبی عروقی آنها اجازه نمی دهد.

معمولا در بیمارانی که آرتروز شدید دارند و وزن بالا ، بخصوص وزن های خیلی بالا توصیه من این است که مدتی با گرفتن یک رژیم مناسب با مشورت با متخصصین امر ، وزن خود را بکاهند و در این مدت از نرمش های ساده برای تقویت عضلات بخصوص در اطراف مفصل مبتلا استفاده کنند . زیرا انداختن وزن بالا روی مفاصل ضرر بخش است .

توصیه های کلی :

1. اول راجع به این موضوع مدتی حتی چند روزی خوب فکر کنید که آیا می خواهید وزن خود را کم کنید یا منتظرید که مثل قبل زندگی کنید و خود وزن  دلش برای سلامتی شما بسوزد و بیاید پایین؟ تصمیم خود را که گرفتید بپذیرید که کار نسبتا سختی در پیش دارید و عزم خود را جزم کنید. در ضمن رویایی فکر نکنید که سه شب شام نخورید و به آرزویتان برسید. بپذیرید راه طولانی را برای سلامت خود در پیش گرفته اید.

2. یک ترازو بخرید . از نوع خوب  . بهترین زمان وزن کردن صبح قبل از خوردن صبحانه و بعد از رفتن به دستشویی است. در ماه اول هفته ای یک بار  و بعد با فواصل کمتر خود را وزن کنید

3. از کارهای ساده شروع کنید. اول راجع به راههای کاهش وزن تحقیق کنید و چند رژیم را از مجلات یا متخصص تغذیه خود بگیرید و ببینید کدام یک با برنامه زندگی شما  هماهنگ است.  اگر نمی توانید با متخصص تغذیه مشورت کنید خودتان تصمیم های قابل اجرا در مدت طولانی بگیرید

4. از کارهای ساده شروع کنید : قند وهر نوع شیرنی را با چای حذف کنید. اگر نمی توانید از یک کشمش با یک چای  استفاده کنید یا قرار بگذارید کل چای روز را با یک خرما بخورید. نوشابه را حذف کنید. مدتی از خانواده بخواهید با شما همکاری کنند. خریدن شکلات و شیرینی را قطع کنید.

5. از کتاب های در دسترس و یا اینترنت و یا پزشک خود لیست کالری موجود در غذاهای رایج رابگیرید

6.  در وعده صبحانه خود یک بادام  ، یک فندق و یک  پسته بگنجانید. مصرف کم مغز ها یعنی در همین حد که نوشتم نه تنها چاق نمی کند بلکه چون کالری را به آهستگی آزاد می کند مانع گرسنگی زیاد می شود.

6.  هیچ وقت صبحانه را حذف نکنید. وعده صبحانه باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شما می شودو مانع گرسنگی زیاد طول روز

7. اگر مشکل ترش کردن ندارید در مواقعی که احساس گرسنگی دارید و نیم ساعت قبل وعده های غذایی یک لیوان و یا استکان آب را جرعه جرعه بنوشید

8. تا جای ممکن برنج را از غذای خود حذف کنید.  و از بشقاب میوه خوری برای کشیدن غذا استفاده کنید. قاشق مرباخوری بردارید. تحقیقات می گوید تعداد دفعات بردن قاشق به دهان در ایجاد احساس سیری موپر است. غذای خود را خوب بجوید . این طور سریعتر سیر می شوید.

9.  ابتدای غذا یک بشقاب متوسط سالاد کاهو و یا سبزیجات که با یک قاشق مرباخوری روغن سالاد و ترشی مورد نظر خود ترش کرده اید میل کنید. بشقاب بزرگ و پر توصیه نمی شود چون در طول مدت رژیم باید سعی کنید ظرفیت پذیرش غذای معده را کم و یابه اصطلاح معده را کوچک کنید. خوردن مقدار زیاد هر چیزی معده شما را به اصطلاح زیاده طلب می کند.

10.  یادتان باشد که اگر تمام مدت احساس گرسنگی و ناراحتی می کنید ، رژیم شما مدت طولانی قابل ادامه دادن نخواهد بود.

11. برای از بین رفتن حس گرسنگی و ارضای حس نیاز به جویدن در کسانی که  خیلی میل کاذب به خوردن دارند، بخصوص پرخوری های بااسترس ، توصیه من این است که روی میز یا داخل یخچال یک سبد میوه برای خود آماده کنید. شامل 2 تا 3 تا هویج پوست کنده آماده ، همین تعداد گوجه فرنگی ، خیار و سیب ؛ میوه فصل اگر شیرین است به تعداد کم. هر وقت احساس گرسنگی می کنید یکی از این میوه ها را با آهستگی و خوب بجوید و بخورید. اشتن تغدیه سالم و خوب حتما هزینه بالا ندارد. لازم نیست میوه های خیلی گران تهیه کنید. اتفاقا سبزیجات و میوه هایی مثل خیار و گوجه و هویج ، کالری کمتر و فیبر قابل قبول و یتامین کافی دارند.

8. روی میزتان  کاسه های کوچک ، کشک ، عناب ، سویا ، لواشک های تکه شده بگذارید. هر وقت هوس خوردن کردید از هر کاسه یکی دوتا  بخورید.

12.  نمک را بسیار کم کنید .

13. غذاها را آب پز کنید . و روی غذایتان یک قاشق غذاخوری روغن مایع بریزید.

14. از لبنیات کم چرب استفاده کنیدو ماست کم چرب تهیه کنید و اگر طعمش را دوست ندارید با نعناع ، خیار و یا فلفل مطلوب کنیدو به عنوان وعده کنار غذا و یا شام با کمی نان میل کنید

15. بعضی غذاها مثل یک تخم مرغ و یک سیب زمینی آب پز از یک بشقاب عدسی کالری کمتری دارند. از آنها به عنوان وعده غذایی خود استفاده کنید.

16.  همان طور که گفتم از آب و مایعاتی مثل شیر کم چرب زیاد در روز استفاده کنید.

17. به جای برنج دوتا نان بربری نخورید، با هر وعده غذا به اندازه یک کف دست نان بخورید.

18. سینه مرغ و گوشت ماهی در واحد حجم مساوی ، کالری بسیار کمتری از گوشت قرمز دارند.

19. کنار غذای خود یا به عنوان وعده غذایی از سبزیجات آب پز مثل سیب زمینی ، هویج و لوبیا و یا نخودفرنگی که با رب و یا ادویه خوش طعم شده است به جای چند وعده غذایی در هفته استفاده کنید.

20. ادویه هایی مثل فلفل قرمز و زیره سیاه اثرات کاهش اشتها و افزایش متابولیسم بدن دارد اگر حساسیت ندارید فلفل به غذاهای خود بیفزایید. زیره سیاه خوب تهیه وآسیاب کنیدو صبح ها  یک سوم قاشق چایی خوری از آن بخورید. روزی یک استکان چای سبز میل کنید.

21.  یک وعده در هفته را آنچه دوست دارید بخورید . یا در مهمانی به خود خیلی سخت نگیرید فردا و یا روز قبلش جبران کنید.

 و اما در مورد ورزش :

1. اگر خیلی اضافه وزن دارید و به علت انحراف زانوها راه رفتن برایتان سخت است. ابتدا یک عصای مناسب و یا واکر تهیه کنید.  کفش طبی مناسیب پایتان برای داخل خانه تهیه کنید. مسیری طولی از خانه را طوری خالی کنید و وسایل را طوری بچینید که موقع راه رفتن مانعی سر راه نباشد. از روز های اول رژیمتان می توانید با عصا و یا واکر راه بروید. هر یک ساعت 5 دقیقه این مسیر را بروید. از روزی سه یا 4 بار شروع کنید. بتدریج درظرف هر هفته دفعات را بیشتر و زمان را افزایش دهید. یعنی مثلا آخر هفته دوم در هر یک ساعت یک ربع و 6 با در روز راه بروید..

2.  بعد  ازمدتی با شیوه فوق با عصا ویا واکر از منزل بیرون بروید و قدم بزنید در پارک و موقع خسته شدن بنشینید. اصلا مهم نیست کسی شما را با عصا ببیند .مهم تلاش شما برای سلامتی است. فردا مردم کس دیگری را می بینند که راجع به او کنجکاوی کنند. برای خودتان زندگی کنید!

3. اما اگر در شرایط فوق نیستید ، جوان تر هستید و می توانید ورزش کنید لطفا منتظر روزی که بتوانید باشگاه یا استخر بروید نباشید‼! آن روز شاید نیاید. یک ورزش مناسب در منزل شروع کنید و اگر توانستید  باشگاه بروید آن را هم انجام می دهید. آنچه مهم است برنامه ای است که آرامش خاطر شما در آن باشد و شما را نگران نکند. اگر بچه کوچک دارید و یا بیماری در خانه دارید و یا کلا اهل بیرون رفتن نیستید، یک سیله مناسب ورزشی در منزل تهیه کنید. یا یک CD آموزش ورزش ، یوگا وهر چه دوست دارید. از کم شروع و بتدریج آن را زیاد کنیدولی ممارست داشته باشید تا بدن شما به آن معتاد شود. زمانی میرسدکه اگر در روز ورزش نکنید عذاب وجدان آن شما را وا میدارد که نصفه شب بلند شده وورزش کنید و یا روز بعد جبران کنید.

5.  اگر مایل به بیرون رفتن از خانه هستید و پیاده روی می کنید و در جوار شما پارکی با دستگاه ورزشی است خود را از آن محروم نکنید. از دستگاهها استفاده کنید . آهسته و پیوسته تعداد ونوع دستگاهها را افزایش دهید.

6.  اگر وزن زیادی  دارید و نمی توانید به علت درد زانو ره بروید و دیسک کمر ندارید می توانید از حلقه های کمر و یا همان (هولاهوپ) شورع کنید ، مدت زمانی که صرف یادگرفتن آن می کنید که حتما با تلاش یاد می گیریدبسیار کالری می سوزاند. بعد که یاد گرفتید موقع تماشای یک برنامه دلخواه تلویزیونی خود یا موقع  مطالعه ! ( این قسمت برای آن هایی که درس می خوانند روش خوبی برای یک جا ننشستن و ورزش همزمان است ، با کمی تمرین می توانید به راحتی داخل هولاهوپ مطالعه کنید.) از آن استفاده کنید. بتدریج هولاهوپ خودر ا سنگین ترو بزرگ تر و حرفه ای تر کنید و انواع تخصصی تر آن را بخرید. اگر موقع استفاده زاآن دل درد می شوید و یا کمر درد و یا بیماری دارید که نمی توانید از آن استفاده کنید، یک وسیکه دیگرخوب استفاده از twist  و یا به اصطلاح  همان وسیله مسگری های دسته دار است که به زانو فشار نمی آورد. روزی چند بار روی آن بروید و کامل کمر را به دوطرف بچرخانید. حداقل در مجموع نیم ساعت در روز استفاده کنید تا بتوانید ورزش سنگین تر شروع کنید. یادتان باشد که در انجام ورزش و افزایش سرعت و شدت عجله نکنید. وقتی قبل از ایجاد عادت دربدن یک دفعه ورزش سنگین می کنید و یا سریع تعداد ودفعات را زیاد می کنید . به علت درد و گرفتگی عضلانی و یا تشدید درد مفصل آن را کنار می گذارید و بهانه دست خودتان می دهید: ورزش کردم بدتر شدم! حرفی که زیاد از شما می شنوم.

7.  برای آرتروززانو دوچرخه زدن ،بخصوص دوچرخه های ایستاده ویا اسکی هوایی خوب است. تردمیل بخصوص بدون کفش ورزشی و با شیب خوب نیست. پس اگر درمنزل تردمیل دارید کفش ورزشی مناسب بپوشید. مدت و سرعت را  به مرور زیاد کنید ولی شیب ندهید. هر وقت احساس درد در مفصل در هر ورزشی که میکنید تشدید می شود، مدتی مقدار را کمتر و با استراحت بیشتر آن را انجام دهید اگر غیر قابل اصلاح بود . نوع ورزش را تغییر دهید ولی ورزش را ترک نکنید.

8. بعد از مدتی وزن ثابت می ماند و یا سرعت کاهش آن کم می شود ، طبیعی است. اگر هنوز مطلوب نیست با پزشک تغذیه مشورت کنید

اگر جزو افرادی هستید که استعدادژنتیکی در خانواده به چاقی دارید و راههای مختلف کمکتان نکرده ویا موقت بوده است.  و به علت این شکل روحیه شما خراب است. از منزل بیرون نمی روید و یا به سختی حرکت می کنید . باید مثل بیماری برای درمان آن بکوشید. توصیه من این است که برای کاهش وزن به متخصص گوارش برای گذاشتن بالون در معده و یا به جراح برای گذاشتن حلقه دور معده و یا جراحی مراجعه و مشورت کنید بیینید ایا شرایط انجام آن در شما هست یا خیر. همان طور که دندان خراب ، چشم ضعیف و بیماری های دیگر درمان می شود این مشکل را نیز باید حل نمود. اینکه این مشکل را به حال خود بگذارید کمکی به شما نمی کند.

 

نوع مطلب : پاسخ سوالات رایج ، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 30 مرداد 1392

سلام دوست من. به بخش داخلی خوش آمدید. آمدن شما به بخش های بیمارستانی همان قدر که برای شما هیجان انگیز است و حس وارد شدن به دنیای واقعی کاررا برای شما ایجاد می کند برای من نیز لذت بخش است. آمدن نیروهای جوان و باهوش و تیزبین که به هر چیزی با کنجکاوی نگاه می کنند جو بانشاط و پویایی به محیط آموزشی ما می دهد. از طرفی معصومیت شما در زمینه طباب ، اینکه هنوزنمی دانید چی بپرسید، چی بگویئد و اصلا بگوئید یا خیر نیز تجربه جالبی برای هر دو ما است. امیدوارم از بخش ما نهایت استفاده را ببرید.

می خواهم تجربیاتم را به عنوان یک دانشجوی قدیمی و بعد نقطه نظراتم را به عنوان توقعاتی که از شما دارم با شما درمیان بگذارم.

شما به عنوان استاژر مطمئنا با کوهی از اطلاعات مواجه می شوید که مقادیر زیادی ازآن در حافظه دور شما از دوره فیزیوپاتولوژی موجود است و مقادیز زیادی نیز جدید اضافه می شود، پس مدیریت درستی لازم است تا از این زمان کم بهترین استفاده را بکنید.

توصیه من ،  به شما این است که:

1.  در ابتدای ورود به بخش هایتان معاینات رایج را بصورت فشرده بخوانید. بعد هر روز صبح ساعت 7 به بخشتان بروید و قبل از مورنینگ بیمارانتان را ویزیت کنید . برای هر بیماری که می بینید خودتان شرح حال بگذاریدو به شرح حال های موجود درپرونده در ابتدا کاری نداشته باشید. خواندن شرح حال قبلی  نه باعث تبحر شما در ارتباط برقرار کردن با بیمار می شود و نه سوالات کلیدی برای تشخیص و درمان در مغز شما جرقه خواهد زد. یک هدف این دوره اثبات شما به خودتان و بیمار است.  شاید ابتدا بیمار مایل نباشد به شما جواب دهد و بی حوصله باشد و یا بگوید که قبلا این کار را کرده است. متقاعد کردن بیمار برای همکاری با شما هم به تبحر شما برای ارتباط برقرار کردن با بیمار کمک می کند و به مرور مهارت های ارتباطی شما را افزایش می دهد، هم شروع معرفی شما به عنوان یک پزشک است و تلاش شماست تا شما را به عنوان یک پزشک به رسمیت بشناسند. پس تا می توانید از بیمارتان شرح حال بگیرید. بعد خودتان متوجه می شوید که در نوشتن  daily note های روزهای بعد چقدر رابطه بیمارتان با شما بهتر می شود. باید با حوصله باشید. بیمارتان جدا از دردمندی ، استرس دارد و از خواب راحتی نیز در محیط بیمارستان برخوردار نیست. گاها  در همین جا تخت کناریش که با وی ارتباط عاطفی برقرار کرده بوده را از دست می دهد. از خانواده اش دور است. نگرانی مالی دارد. پس او را قضاوت نکنید و با او مهربان باشید تا اعتمادش جلب شود. بیمار مسئول مشکلات شما نیست فراموش نکنید.

.2 شرح حال شما  حتما  شامل معاینات کامل می شود تا شما معاینات نرمال را یاد بگیرید . با لمس مفصل نرمال زانو می توانید مفصل دارای تورم را تشخیص دهید. در بخش روماتولوژی معاینه ریه و تیروئید و… را از دست ندهید تا می توانید سر انگشتان خود را متبحر کنید

3. در انتهای شرح حال اگر سه مورد

Problem list

Differential Diagnosis

Plan

را نگذارید از نظر من انگار به زحمات خودتان احترام نگذاشته اید. بعد ازتلاش زیاد، این سه قسمت شرح حال، تفاوت شما را  با همراهی بیمار که بعد از چند روز به اصطلاحات علمی وارد می شودو آنها رابه خوبی شما تکرار می کند و یا پرستار محترم که می تواند علائم بیماررا خلاصه کند مشخص می کند. شما نقشه پیچیده ای را مرور می کنید ، به انتها که میرسید باید نزدیک ترین و بهترین راه را برای رسیدن به مقصد یادداشت کنید تا فراموش نشودو بعد برنامه ریزی برای رسیدن به مقصد که هدف اصلی شماست اگر انجام نشود پس این همه کار برای چیست؟

تا از بین مشکلات متعدد بیمار مهم ترین آنها را در نیاورید، نمی توانید تصمیم بگیرد که از کدام مشکل بیمار را بررسی کنید. بعد که انتخاب کردید و ارتباط مشکلات را باهم پیدا کردید. قدم بعدی طرح تشخیص های افتراقی است که اساس یادگیری آن در دوره کارآموزی است. سعی کنید تشخیص های خود را به ترتیب اهمیت بنویسید . چون تا شما تشخیص آخر لیست را که اول آورده اید ثابت و یا رد کنید پزشک کناری شما کل کارهای درمانی را هم شروع کرده و یا بیمار از دست رفته است‼‼

به نظر من لیست تشخیص افتراقی ها و ترتیب آن نشانه هوش هماهنگ با تسلط شما به مطلب است.

قدم بعدی نوشتن اقداماتی است که برای رسیدن به تشخیص  به شما کمک می کند. بر این اساس می توانید دستورات برای بیمار بنویسید.

و بعد از انجام اقدامات تشخیصی به مرحله درمان می رسیم. میدانم که می گویید درمان دیگر مربوط به دوره کارورزی است . اما توصیه من به شما این است که از داروهایی که به بیمارتان تجویز می شود چند داروی شایع ومهم را از کتاب فارماکولوژی بخوانید. نکات کلیدی و بالینی آن راو نحوه تجویز ، تداخلات داروئی ، کنترااندیکاسیون ها و با دوستانتان راجع به داورها بحث کنید.

4. حالا هر روز یادداشت روزانه در پرونده بیمارتان بگذارید. بر اساس همان سیستم soap :

:Subjective  آنچه درمعاینه روزانه بیمار از آن شکایت می کند و یا تغییراتی که نسبت به روز قبل دارد

:Objective آنچه شما در معاینه روزانه خود نسبت به قبل یافته اید مثلا تورم مفصلی که روز قبل تخلیه شده است و یا آرتریت سپتیک درحال درمان

Assessment: نتایج آزمایشات و پاراکلینیکی که روز قبل درخواست کرده اید

:Plan  با توجه به یافته های امروز چه برنامه تشخیصی و درمانی جدیدی برای بیمارتان دارید.

حال به یک مثال بسنده می کنم.

آقای 60 ساله ای با درد شدید زانو و تورم وقرمزی آن از دو روز گذشته مراجعه کرده است. شما معاینه می کنید و شرح حال می گیرید. در مجموع بیمارتان آقایی است باوزن بالا BMI: 29  ، فشار خون دارد و داروی تیازید می خورد. سابقه سنگ کلیه نیز داشته است. الان تب ، تورم زانوو دردشدید دارد. در معاینه علائم آتروز درمفاصل مشهود است . خوب که شرح حال می گیرید سابقه دردمشابه در شست پا و قرمزی آن را سال قبل هم می دهد.

پسproblem list  شد:

درد و تورم اخیر زانو و قرمزی آن

تب

افزایش وزن ، فشارخون و مصرف تیازید

سابقه دردشست پا

سنگ کلیه

 :Differential diagnosis

1 .نقرس در درجه اول چون: از لحاظ بدنی BMIبالا ، فشارخون همراهی با نقرس دارد، بیمار مرد است و درنهایت داروی تیازید را در کتابتان نگاه می کنید و جزو عوارض آن هایپراوریسمی و عود نقرس است.

2. اما مهمترین تشخیص در این موقعیت آرتریت سپتیک است. چون اورژانس است و اگر تاخیر در تشخیص و درمان بیشتر از 24 ساعت باشد مفصل خراب می شود.

3. آرتریت روماتوئید گاها این تابلو را دارد ولی قرمزی جزو علائم شایع نیست

4.  و چند تشخیص دیگر هم با نگاه به کتاب های تشخیص افتراقی می توانید بنویسید

Plan:

چون ظن مهمترآرتریت سپتیک است . بیمار را بستری می کنید، کشت خون و تخلیه مایع مفصل انجام می دهید، مایع را برای اسمیر گرم ، شمارش سلول و بررسی کریستال اسیداوریک می فرستید. و چون
 نمی توان تا آمدن نتایج صبر کرد آنتی بیوتیک مناسب شروع می کنید تا بعد بر اساس جواب آزمایشات تصمیم بگیرید.

دنبال سایت عفونت بگردید. مثل پوست شاید یک پوستول استافیلوکوکی دیده شود. آزمایش ادرار برای بررسی عفونت ادراری و…

گرفتن رادیولوژی از مفصل ، اندازه گیری اسیداوریک خون و کراتی نین و سونوگرافی کلیه سایر اقدامات شماست.

جواب اسمیر می آید کریستال دارد و لی اسمیر منفی است.  شما از مسکن همزمان تا آمدن جواب کشت استفاده می کنید. تخلیه مکرر مفصل با خارج کردن کریستال و چرک احتمالی از الزامات درمان است. جواب کشت بعد از 48 ساعت منفی است. حالا با تشخیص نقرس می توانید داخل مفصل کورتون تزریق کنید برای کاهش وزن بیمار به وی راهنمایی کنید. داروی تیازید را با داروی دیگری جایگزین کنید. و بعد از کنترل حمله به  داروهای مناسب باعث کاهش اسید اوریک و جلوگیری از حملات شوید.

با آروزی موفقیت شما

نوع مطلب : دانشجویان من، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 27 مرداد 1392

بیماری لوپوس چیست؟

بیماری لوپوس یک نوع بیماری خود ایمن است.  علت ایجاد این بیماری به درستی شناخته نشده است. هنوز علت قطعی برای آن وجود ندارد. در کل آنچه علم توانسته به آن برسد این است که در یک فرد که ژنهای بدنش مستعد ایجاد این بیماری هستند به کمک بعضی عوامل دیگر مانند نژاد ، نورخورشید (مهمترین عامل محیطی شناخته شده) ، تغذیه مانند مصرف زیاد جوانه ها که با قارچ ها آلوده میشوند ، دود سیگار و یا ابتلا به بعضی عفونت ها مانند ویرو سها ، تغییراتی در سیستم ایمنی بدن ایجاد می شود.  و مثل آنچه در مورد بیماری روماتیسم توضیح دادم ، سلول های ایمنی بدن که وظیفه دفاع در مقابل ورود عوامل خارجی به بدن مثل میکروب ها را دارند. سلول های بدن خود بیمار را نیز بیگانه شناخته و با آن وارد جنگ می شوند. در بیماری لوپوس بیشترین بافت هایی که آسیب می بینند شامل پوست ، مو ، مفاصل و سلول های خونی ، هستند. کلیه ها و سیستم اعصاب نیز مورد حمله این سلول ها قرار می گیرند. معمولا بیماران از خستگی ، درد مفاصل ، زخم های دهان ، حساسیت پوست به نورخورشید و قرمز شدن آن، ضایعات قرمز رنگ روی پوست بدن و گاها تورم پاها شکایت دارند.

چطور این بیماری تشخیص داده می شود؟

تشخیص این بیماری با معاینه و کسب شرح حال بیمار و انجام آزمایشات اختصاصی می باشد. گاها لازم است برای تایید و یا تکمیل تشخیص تصویر برداری هایی از قلب ، مغز و ریه به عمل آید ، یا نمونه برداری از کلیه ها و یا اقدامات دیگر

لوپوس چطور درمان می شود؟

درمان این بیماری بسته به شدت و نوع علائم دارد. در مواردی که علائم بیمار محدود به درد مفاصل ، خستگی و یا ضایعات پوستی محدود است درمان سبکی مانند استفاده از مقادیر کم کورتون و انواع دیگری از داروهایی که کار آنها تعدیل سیستم ایمنی است استفاده می شود. در مواردی که بیماری پیشرفته تر است و یا علائم مهمتری ماندد کمبود پلاکت ؛ کم خونی شدید ، ابتلای کلیه و یا سیستم عصبی را دارد درمان با مقادیر زیاد کورتون و داروهایی که سیستم ایمنی را سرکوب می کند لازم می شود.

آنچه مهم است تا شما بیمار محترم در زمینه درمان خود بدانید:

1. شما به عنوان بیمار مبتلا به لوپوس  یا والدین فرزند مبتلا به این بیماری باید اول از همه این نکته را برای خود به روشنی درک کنید که در ایجاد این بیماری شما هیچ نقشی نداشته اید و مقصر نیستید. و راهی وجود ندارد که اگر شما آن کار را میکردید مبتلا به این بیماری نمی شدید و بنابراین خود را سرزنش نکنید.

2.  در ثانی باید قبول کنید که این بیماری مانند بسیاری از بیماری های روماتیسمی و یا غیر روماتیسمی دیگر مثل دیابت یک بیماری مزمن است. بنابراین با وجود اینکه در بسیاری از موارد با مصرف دارو و یا به علت سیر خود بیماری ، علائم خاموش می شود شما باید تحت نظر پزشک معالج خود باشید و با مراجعات مکرر طبق برنامه پزشک معالجتان از خاموش بودن و تحت کنترل بودن آن مطمئن شوید.

3. گاهی بعضی بیماران با تعویض مکرر دکتر شان به نظر می رسد دنبال کسی می گردند که به آنها بگوید :"شما بیمار نیستی و لازم نیست دارو بخوری". بسیار منطقی است که هر فرد در مقابل پذیرش یک بیماری مقاومت کند و یا از آن فرار کند ولی باید بپذیریم که همان طور که وقتی چشم ما ضعیف می شود احتیاج به عینک دارد و اگر بدون عینک رانندگی کنیم خطر دارد و بدتر از آن اگر این موضوع را دیر بپذیریم فاجعه به بار می آید . در مورد این بیماری نیز پذیرفتن سریع بیماری ، اعتماد به پزشک معالجتان ، استمرار در درمان ، همراهی و همگامی با درمان های پزشک ، پرهیز از طبابت سرخود و انجام دستورالعمل ها برای کاهش عوارض درمان و بیماری، بزرگترین کمک  به خودتان است . زیرا هرچه سریعتر درمان بیماری شروع شود و هر چه دقیق تر پیگیری شود تا در صورت عود بیماری قبل از پیشرفت تشخیص داده شود، سیر بیماری بهتر و پاسخ به درمان مناسب تر است.

 آیا خوب می شوم؟

 سوال بسیاری از بیماران عزیز است. در واقع باید گفت که این بیماری نیز مانند بسیاری از بیماری های دیگر و حتی مسائل دیگر زندگی روزمره است. ما پزشک ها هر کدام تعداد زیادی بیماری لوپوس می بینیم ، در تعداد کمی از آنها بیماری شدید و از کنترل خارج می شود. آنچه در یاد ما باقی می ماند دقت عمل برای جلوگیری از تشدید بیماری در هر بیمار لوپوس است ، زیرا معیار های خیلی دقیقی نداریم که بتوانیم پیش بینی کنیم که سیر بیماری در هر بیمار چگونه است. یک قانون کلی می گوید اگر در 5 سال اول بیماری ابتلای کلیه و عوارض شدید بیماری اتفاق نیفتد ، معمولا بعد از آن نیز بیماری سبک می ماند. پس در کل می توان گفت که این "بیماری لوپوس "  در بسیاری از موارد علائم خفیف تا متوسط دارد و با درمان قابل کنترل است و خاموش می شود ، اما کم اتفاق میافتد که کامل برطرف شودو دیگر عود نکند. اما هر بار عود آن قابل درمان خواهد بود.

 آیا می توانم بچه دار شوم؟

برای بچه دار شدن باید با پزشک معالج خود مشورت بکنید . زمانی که بیماری خاموش است و حدود 6 ماه آزمایشات نیز به حالت عادی برگشته اجازه بارداری داده می شود. قبل از بارداری باید یک سری آزمایشات اختصاصی برای پیگیری عوارض بارداری و جنین درخواست شود که پزشک معالج شما آن را درخواست خواهد کرد.  در مواردی که بیماری شدید است مثل ابتلای کلیه ها شاید اجازه بارداری تا مدت طولانی به شما داده نشود. پس اگر واقعا قصد بچه دار شدن دارید بهتر است پزشک خود را از تصمیم قطعی خود آگاه کنید تا زمان را از دست ندهید و فرصت مناسب هم از طرف پزشکتان به شما گوشزد شود.

تا آن موقع از روش جلوگیری مطمئن استفاده کنید. مصرف قرص های هورمونی و جلوگیری در بیماران لوپوس زیاد توصیه نمی شود. بهترین روش استفاده از کاندم است و اگر کمبود پلاکت ندارید و داروهایی که ریسک عفونت را زیاد می کند استفاده نمی کنید  از IUD نیز می توانید استفاده کنید. اگر فرزند کافی دارید و قصد بارداری مجدد ندارید بهتر است لوله هایتان را ببندید.

بارداری شما در صورت ابتلا به فشارخون ، ابتلای کلیه و یا سیستم عصبی نسبت به فرد سالم ریسک بیشتری دارد و احتمال عود بیماری را درجریانحاملگی بیشتر می کند. اما درکل علائمی مثل درد مفاصل و قرمزی پوست درحاملگی تشدید می شود که با دارو قابل کنترل است. این بیماری مسری نیست. شاید بندرت جنین موقع تولد علائمی گذرا مثل قرمزی پوست  و یا کمبود موقت پلاکت داشته باشد که نیاز به درمان خاصی ندارد. اما در طی بارداری باید متخصص محترم زنان در جریان کامل بیماری شما باشد و صدای قلب جنین و رشد آن را به فواصلی نزدیک به هم تر از بارداری معمولی چک کند. مصرف دارو هایی که پزشک شما توصیه می کند در دوران بارداری سودی بیشتر از زیان برای شما و فرزندتان دارد.، پس سرخود داروها را کم یا قطع نکنید.

5. آیا رژیم غذایی و یا کار دیگری هست که به درمان بیماری کمک کند؟

در مورد رژیم غذایی اول از همه باید سنگ هایم را با شما وا کنم. باید قبول کنیم که طب مکمل و تغذیه  هیچ گاه جایگزین درمان نیست . ولی می تواند در کنار درمانها ی بیماری به بهبود بیماری کمک کند.

 در مورد بیماری لوپوس گفته می شود مصرف روغن ماهی و یا رژیم غذایی حاوی ماهی به کاهش التهاب بدن کمک می کند. مصرف عسل خالص و مرغوب صبح ها و یا ژل رویال که همان نوعی از عسل هست که زنبور ملکه می خورد و 3 تا 4 سال بیشتر از سایر زنبور ها عمر می کند دیده شده سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. هر چند مطالعات محدودی در این زمینه وجود دارد ولی به نظر می رسد مصرف این مواد طبیعی در تقویت قوای بدن بی تاثیر نیست.

 بعضی سبزیجات مانندجعفری و کرفس باعث تشدید التهاب بدن می شوند.

زعفران؛ زرشک و زردچوبه خاصیت ضد التهابی دارند و بنابراین افزودن آنها به غذا ها توصیه می شود.

انجام یک ورزش سبک روزانه و یا سه بار درهفته بطور مستمر مثل پیاده روی ، یوگا؛حرکات  نرمشی  در منزل با استفاده از دستگاههای قابل تهیه و یا با وسایل موجود در پارک ها ، شنا( اگر از بهداشت استخر مطمئن هستید) و یا ورزش های بدن سازی که می توانید با تهیه  CD آن از بازار در منزل به راحتی انجام دهید ، باعث تقویت قوای بدن و افزایش مقاوت بدن و جلوگیری از عوارض داری کورتون می شود.

پرهیز از نور مستقیم آفتاب . نور مستقیم آفتاب باعث تشدید علائم نه تنها در پوست بلکه در کل بدن می شود.  بهتر است بین ساعت های 12 تا 4 ظهر از خانه خارج نشوید و یا اگر خارج می شوید تمهیدات لازم را  داشته باشید. استفاده از ضد آفتاب  با حداقل  SPF30 به حجم مناسب که بر کل پوست صورت و دستها که در معرض آفتاب است نیم ساعت قبل خروج از فضای بسته مالیده و پخش شود.  استفاده از کلاه با لبه حداقل 7 سانتیمتر و عینک آفتابی و دست کش در ساعات روز. بهتر است نور منزل مهتابی نباشد در بعضی افراد این نوع نور نیز باعث تشدید بیماری می شود.

داشتن خواب مناسب حداقل 7 تا 8 ساعت در شبانه روز. پرهیز از استرس و هیجان زیاد

در مواردی که تحت درمان داروهای سرکوب گر ایمنی و یا مقادیر بالای کورتون هستید از حضور در جاهای شلوغ وآلوده ، روبوسی با افراد و دید و بازدید ، مصرف غذاهای بیرون اگر غیر مطمئن است بپرهیزید. در مورد نکات لازم در مورد مصرف کورتون بطور کامل در قسمت مربوط به آن توضیح میدهم.

نام بیماریتان ،اسم و مقادیر داروهایتان را به خاطر بسپارید. من از بیمارانم می خواهم از اسم داروهایشان آنقدر مشق بنویسند که بتوانند آن را کامل و درست تلفظ کنند. اگر نمی توانید، اسم آنها روی کاغذی بنویسید و در کیف خود داشته باشید. به هر دلیلی به پزشک دیگری مراجعه می کنید او را درجریان بیماری و داروهای خود بگذارید.

حمایت خانواده از بیمار ، درک شرایط وی ؛ همراهی با اودر تکمیل پروسه درمان ، عدم ایجاد استرس های اضافه مثل احوال پرسی مکرر ، سوال زیاد در مورداحساس خوب وبدبودن  و یا بهترشدن بیمار ، جستجوی زیاد در مورد بیماری و تکرار و یادآوری عوارض بیماری که شاید در چندصد بیمار در یکی اتفاق بیفتد به بیمار و پیشنهاد درمان های اطرافیان و تعویض مکرر پزشکان به اندازه اصل درمان بیماری مهم است. متاسفانه گاها می بینم که همسر بیمار به جای همراهی وی، از شرایط نامطلوب ایجاد شده گله گزاری می کنند. فراموش نکنیم که هیچ کس و نه خود بیمار نه راغب به ایجاد این شرایط بوده و نه مقصر در ایجاد آن. در ضمن نه به عنوان یک همسر که به عنوان یک انسان همراهی و تحمل وظیفه هر کسی است . پس امیدوارم از این امتحان سربلند بیرون بیایید.

10 MAY روز جهانی بیماری لوپوس نام گذاری شده است . آرم این بیماری پروانه است به خاطر سرخی روی گونه های این بیماران که شبیه بال پروانه هااست.

 و در نهایت امید ،  توکل به خداوند و خوش بینی به آینده است که هر انسانی را زنده شاداب نگه میدارد.

نوع مطلب : تعاریف، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 27 مرداد 1392

سلام، سلامی گرم و از اعماق وجودم به تو دانشجوی پزشکی که سخن گفتن با تو، درس دان به تو و با تو همراه شدن از بزرگ ترین افتخارات زندگی من است. توئی که امید کشورم و بخصوص جامعه پزشکی هستی. شاید بپرسی چرا؟ می خواهم بیادت بیاورم که از دید من، تو از باهوش ترین و مدیرترین و با پشتکارترین افراد کشور من هستی که در آزمون اراده و تبحر گذشته ای و بدست من سپرده شده ای تا هوش سرشارت را پرورش دهم و دل بزرگ و پر قدرتت را هدایت کنم. برای من بسیار لذت بخش است که با هوشی سرشار و توانمند و دلی که میخواهد پزشک باشد، غمخوار مردم ، و بکوشد تا عمری به گله ها و دردمندی ها گوش فرا دهد و با مهربانی وعشق تسلی دهد همنوا شوم. اگر یادت رفته و یا برایت کمرنگ شده که چطور روی این صندلی مقدس دانشکده پزشکی نشسته ای ، صندلی که خودت می دانی قومی در پس و پیش کنکور آروزی نشستن رو ی آن را داشته اند. بگذار من یادت بیاورم که در اوج نوجوانی که می توانستی به هزار کار و سرگرمی فرح بخش به جز درس خواندن،  آن هم برای پزشکی بپردازی  چطور تلاش کردی ، رقابت کردی ، استرس کشیدی ، دعا کردی ، خانواده ات  با تو همراهی کردند که الان اینجایی. باز هم شاید بپرسی چرا این مطالب را به عنوان اولین مطلب وبلاگم برای دانشجویانم می نویسم.  بگذار بی پرده و کمی خودمانی تر با هم صحبت کنیم. هر چند تو رودرور با من صحبت نمی کنی ولی مطمئن باش نظرت را خواهم خواند عزیزم. چون گاه و بیگاه از صحبت های تو ، نحوه عمل کردنت ، و از چشمانت می خوانم که بی انگیزه شده ای، توقعاتی برآورده نشده در دلت موج میزند، فکر فرار داری و یا پشیمانی!  گویی باخته ای و در گودال افتاده و مانده ای. دلم را  میلرزانی .  با خودم می گم این همانی است که تا نیمه های شب برای زدن تست های کنکور و حفظ کردن جدول مند لیف  و آموختن فعل های بیقاعده عربی بیدار می ماند تا به هدفی برسدو حالا که چندسالی گذشته  انگار بیچاره شده؟؟  البته من تو را نقد نمی کنم. من هم این راه را نه چندان دور،  های  رفته ام و اطرافیانم بعد از من و در کنار من راه تو را طی کرده اند. می دانم سخت است و پرتلاطم . و تو تا خودت این راه را طی نکنی اگر هزار بار هم از بقیه بشنوی برایت قابل تصور نخواهد بود حجم مطالبی که باید بخوانی ، میزان مسئولیت کشیک هایت ، حال بعد کشیک و امتحان سخت تئوری. پایان نامه و دوره اینترنی و غیره. اما می دانم قسمت بزرگی از این احساس بد تو از این جا می آید که فکر می کنی با این همه زحمت و تلاش وقتی فارغ از تحصیل شوی وضع پزشک فارغ التحصیل ده بیست سال قبل را نداری در حالی که صد برابر مطلب حفظ می کنی ، بخش می روی و تلاش می کنی. خوب پس بگذار وضع تو ، وضع پزشکی و انتظار تو را با جامعه کلی که در آن زندگی می کنیم، مقایسه کنم. ببینم الان برای توقابل قبول است که یکی بپرسد چرا پیکان را وارد بازار رقابت ماشین های (نمی گویم بازار جهانی) تولید داخل خودمان نمی کنیم؟! یا چرا از آبیاری قطره ای در کشاورزی استفاده می شود؟ می پذیری تلویزیون سیاه سفید تو خونت باشه و هر بار برای عوض کردن کانال تا جلوش بری و شبکه رو عوض کنی اونم 2 تا شبکه بیشتر نباشه ! اصلا میدونی من از چی حرف میزنم؟ فکر کن خدای نکرده عزیزی از تو  بیمار شه، آیا می پذیری بهت بگن با وجود امکانات امروز، تو باید برگردی به زمان 10 سال قبل و با اون امکانات درمانش کنی؟ خوب حالا فکر نمی کنی که درزمان امروز که علم در حد نانو و باسرعت نور پیشرفت میکنه ما وضعیت پزشکی کشورمان در حد 20 سال قبل بمونه ، یعنی یک پزشک عمومی همان موقعیت اون زمان رو داشته باشه که به معنی اینه که درجات بالاتری در کشور ما بوجود نیامده و یا رقابتی در این زمینه وجود نداره. عزیز من اینکه امروز یک آرایشگر هم که همیشه معروف به این بوده که شغل بی دردسر ،شاد و بی استرسی داره برای اینکه بتونه در بازار رقابت آرایشگری کار کنه باید چند مدل آرایش (عربی، خلیج ، گریم و 000 ) بدونه و کم کم مثل خیلی جاهای دیگه فارغ اتحصیل رشتهbeauty باشه، در رشته تو که در آینده نه چندان دور فوق فوق تخصص اینترلوکین 1 باید جدا کارکنه و اینترلوکین 2 خودش دو سال وقت می گیره تا رسپتورهاش و داروهای نانو موثر روی کاراش شناخته بشه هیچ تغییری ایجاد نشه! این فاجعه نخواهد بود؟ و یا تو شایسته این جور جامعه پزشکی هستی؟ این تغییری که در راه کسب موفقیت می بینی عزیزم جهانیه و زائده رقابت کلان در همه رشته هاست  . تو که سردمدار علم حساسی هستی باید با این جریان همسو باشی نه مقابل آن …

دوست دارم بنشینی و با خودت خلوت کنی ، بپذیری که رشته سختی انتخاب کردی و راه طولانی و قسم خواهی خورد و امید ها به تو هست. پس عجله نکنی و ناامید نشی . اگه یادت نمی مونه رو کاغذی به دیوار اتاقت بچسبون که قراره چی کاره بشی ، تو باید برای تولدی ، مرگی ، ازدواجی ، جدایی ، بودن و یا نبودن عضوی ، لغو حکم اعدامی و یا مجرم شناختن فردی تصمیم بگیری . و این طبیعیه که در این شرایط باید در رقابت بهترین باشی تا موفق بشی. تو باید دریچه جدیدی به روی خودت باز کنی . باید سخت بکوشی ودر جه بالایی از علم و اخلاق برسی تا در کارت موفق بشی. پس ره دراز است وقلندر بیدار! اما اینویادت نره که همونی که الان تو رو روی این صندلی مقدس نشونده و تصمیم گرفته تا مشیت خودش رو بر جان بنده اش از دست تو جاری کنه تو رو فراموش نکرده . بیادش که باشی دلت گرمه و فراموشش که کردی دست گرم رحمتش رو روی شانه هات احساس میکنی . حداقل فایده این رشته برای جان و روح تواین هست که یاد می گیری فاصله بین مرگ وزندگی ، خوشبختی و بدبختی یک میلیونیوم ثانیه است. وقتی که یک DNA داره ترمیم می شه واشتباهی پیش می یاد‼ اینکه شب بخوابی و صبح بلند شی ویکی که دوستش داری بگه زیربغلم یک چیزی لمس می کنم و تا تو بیای ثابت کنی چیزی نیست ، نصفه عمر شدی! پس دم را غنیمت بشماری ، خوب زندگی کنی و به دنبال آرزوهات بری. کدوم رشته این طوری نشونت می ده که مشیت مشیت اوست و ما همه واسطه ایم تا این مشیت عملی شه. شده برای احیای مریضی که جلوی چشمت خوب بوده جونتو بگذاری و بر نگرده و بعد مریضی که آماده ای جواز دفنشو بنویسی برگرده! چند بار هر کسی توزندگیش به اندازه تو معجزه می بینه. شده مریضی بدحال خوب شه از ICU مرخص شه و تو رو یادش نیاد تودو سال بعد تو خیابون ببینیش و بدوی سمتش دستشو بگیری و احساس خوشی تودلت قل قل کنه و اون اصلا تو رو یادش نباشه. بدون اینکه دلگیر شی اول از همه با خودت می گی من نقش کوچیکی در دوباره بودنش داشتم و الان احساس می کنم عاشقشم پس خدایا تو که بنده ات رو می آفرینی  چه حسی به اون داری. پس چه کسی به اندازه تو می تونه راحت مشیت خداوند رو بپذیره. این ها چیزای کمی نیست. برای رسیدن به این دیدگاه، زمانی عارف ها ترک خانه و خانواده میکردن سال ها ذکر می گفتن تا لحظه ای از این حس قلبی رو بدست بیارن. در ضمن توصیه من به تو عزیزم اینه که با پزشکهای از آب و گل در آمده دور ورت صحبت کنی. ببین پزشکی که کارشو دوست داشته و زحمت کشیده هست که الان از این زحمات پشیمون باشه؟ تو می دونی که برای رسیدن به آنچه که حق تو هست و شایسته اون هستی ، مال و ثروت و موقعیت اجتماعی و شهرت آفریده شدی .هر چند سخت این ها مال تو خواهد شد . تو اینو می دونستی که آمدی پس خوش آمدی و خوش به مقصد می رسی . به شرط این که عاشق راهت باشی

می دونی یکی از زیباترین و بی شائبه ترین فخر فروشی های دنیا وقتییه که یک معلم اسم شاگردشو پشت جلد یک کتاب خوب ، پای یک مقاله باارزش ، پای یک ابداع و نوآوری می بینه و با  افتخار و غرور می گه این شاگرد من بوده . من امیدوارم که روزی به تک تک شما فخر بفروشم

نوع مطلب : دانشجویان من، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 26 مرداد 1392

برای اینکه متوجه شویم روماتیسم و به دنبال آن کلمه روماتولوژی چه معنایی دارد ابتدا به مروری مختصر بر تاریخچه این موضوع می پردازیم تا معلوم شود این کلمه نسبتا ناآشنا از کجا آمده است.

روما (Rheuma ) کلمه ای است پونانی است که به معنای آب جاری است. از آن جا در نامگذاری این دسته از بیماری ها جای گرفته است که تصور می شده علت التهابات منتشر و درد و تورم مفاصل جریان یافتن مایعی در بدن از مغز به این اندامها می باشد و به این دلیل نام روماتیسم به این دسته از بیماری ها الحاق شد.

بیماری های  مفاصل و بافت همبند در کل از لحاظ علمی به سه دسته تقسیم  می شوند.

دسته اول بیماری های التهابی خود ایمن: به علت پاسخ غیر طبیعی سیستم ایمنی بدن به بافت های خودی ایجاد می شوند. در این دسته از بیماری ها (مانند لوپوس ، آرتریت روماتوئید ، میوزیت , اسکلرودرمی و واسکولیت ها ) اتفاقی که می افتد این است که به دنبال یک سلسله تحریکات مانند یک عفونت ، استرس و یا عوامل محیطی مانند سیگار کشیدن , نوع تغذیه ، یا در معرض نور آفتاب قرار گرفتن و بسیاری از عوامل ناشناخته دیگر که در مورد هر بیماری هم این عوامل یکسان نیستند ، سیستم ایمنی بدن که در حالت معمول وظیفه دفاع در برابر عوامل مضر وارد شده به بدن را بر عهده دارد، بافت های بدن را به عنوان یک عامل بیگانه می شناسد و همان واکنش دفاعی را به بافتهای خود نشان میدهد. بدین گونه به بافتهای بدن آسیب می رسد. باید متذکر شد که این تغییرات در همه اتفاق نمی افتد . استعداد ژنتیکی و عوامل محیطی و شرایط ناشناخته زیادی برای ایجاد این اختلالات وجود دارد.

دسته دوم بیماری های غیر التهابی هستند. مانند آرتروز ، آسیب های تاندونی ،پوکی استخوان و از این دسته است.

دسته دیگر بیماری های التهابی ولی غیر خود ایمن هستند که بدن برعلیه یک عامل خارجی دربدن واکنش نشان میدهد. مانند عفونت های مفصلی، نقرس و غیره.

درمجموع بسیاری ازبیماری های خودایمن دیگر مانند MS ، آسم ،و بیماری های التهابی روده نیز که منشا خود ایمن دارند هرچند در دسته بیماری های روماتیسمی قرار نمی گیرند ولی بصورت مشابهی ایجاد می شوند.

نوع مطلب : تعاریف، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
جمعه 25 مرداد 1392
بنام اهداگر سلامت

وبلاگ پیش رو وسیله ای است برای اطلاع رسانی در مورد بیماری های روماتیسمی و مفصلی و پاسخ به سوالات رایج در این زمینه برای افرادی که از این دسته از بیماری ها رنج می برند و یا عزیزی از آنها به این بیماری ها مبتلا است. در ضمن امیدوارم دانشجویان محترم نیز در رشته های مربوطه بتوانند از مطالب این وبلاگ استفاده کنند. 
این جانب دکتر مریم صاحباری، فوق تخصص روماتولوژی ، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و در بیمارستان قائم (عج) مشغول به کار هستم. باعث افتخار من خواهد بود که بتوانم  کمکی هرچند ناچیز به حل مشکلات شما بازدید کنندگان محترم این وبلاگ داشته باشم.  

نوع مطلب : تعاریف، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 24 مرداد 1392

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی